Cytologia cienkowarstwowa

  • cytologia cienkowarstwowa - dokładniejsza od tradycyjnej
  • wczesne wykrywanie nawet najmniejszych zmian szyjki macicy

Więcej o usłudze

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Rocznie na świecie stwierdza się około 500 tysięcy nowych zachorowań.  Pierwszym badaniem diagnozującym raka szyjki macicy jest cytologia. W przychodni CenterMed Warszawa można wykonać cytologię cienkowarstwową, która jest dokładniejsza niż ta tradycyjna. 

Dla Kogo

Badaniu powinny poddać się kobiety:
• po 25 roku życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanego rozmazu,
• najpóźniej po 3 latach po rozpoczęciu współżycia.
Pierwsze dwa wymazy należy pobierać co roku. Przy prawidłowych wynikach i braku czynników ryzyka cytologię wykonuje się co 3 lata.

Rak szyjki macicy potrzebuje aż 10-13 lat od momentu zakażenia do rozwoju postaci inwazyjnej. Mamy wiele czasu, aby temu zapobiec!

Opis

Dlaczego warto się badać?
Zmiany przednowotworowe mogą rozwinąć  się po 2-5 latach od momentu zakażenia wirusem HPV. Na tym etapie możliwe jest podjęcie leczenia, które zahamuje lub zapobiegnie rozwojowi raka inwazyjnego. 
Według danych klinicznych około połowa chorych kobiet nigdy nie miała pobranej cytologii, zaś 10% nie wykonało badania w ciągu ostatnich 5 lat. Regularne wykonywanie badania cytologicznego jest najlepszym sposobem na wczesne rozpoznanie nawet najmniejszych zmian szyjki macicy oraz szybkie podjęcie leczenia.

Cytologia tradycyjna a cytologia cienkowarstwowa LBC (liquid based cytology)
Cytologia cienkowarstwowa, tak jak cytologia tradycyjna, polega na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Różnica między obiema metodami  polega na metodzie utrwalenia preparatu. Tradycyjny sposób zakłada nałożenie pobranego materiału na szkiełko cytologiczne i utrwalenie go odpowiednim preparatem. W cytologii cienkowarstwowej szczoteczka z komórkami zostaje zawieszona w specjalnym płynie. Umożliwia to dokładniejsze przebadanie całego pobranego materiału. Badania nad cytologią LBC przeprowadzone w latach 1998-2005 wykazały wzrost wykrywalności zmian dużego stopnia aż o 64,4%. 
Dodatkowo, z tej samej próbki możliwe jest wykonanie badania w kierunku obecności wirusa HPV oraz bakterii Chlamydia trachomatis. 
Cytologię cienkokowarstwową wykonuję się rutynowo w wielu krajach Europy oraz USA. Jest ona rekomendowana również w Polsce przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. 

Cena

70zł

Przygotowanie do badań

Jak przygotować się do badania?
• nie należy zgłaszać się w trakcie miesiączki,
• od zakończenia krwawienia powinny upłynąć minimum 4 dni,
• badanie można wykonać najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
• 4 dni przed cytologią nie należy stosować leków i kremów dopochwowych oraz irygacji pochwy,
• 24 godziny przed badaniem zaleca się rezygnację ze współżycia płciowego,
• ostatnie badanie ginekologiczne i USG transwaginalne powinno być wykonane co najmniej 1 dzień przed cytologią,
• ewentualny stan zapalny w obrębie okolic intymnych należy najpierw wyleczyć.

Miejsce Realizacji

CenterMed, ul. Waryńskiego 10a, Warszawa
CenterMed, ul. Krakowskie Przedmieście 24/26, Warszawa

 

Pobierz kartę
usługi

Wyrażam zgodę na przetwarzania moich danych osobowych... ( pełna treść klauzuli )

Pozostałe Usługi