Zaburzenia słuchu - czym charakteryzuje się niedosłuch?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-09-03

Zaburzenia słuchu - czym charakteryzuje się niedosłuch?

Niedosłuch polega na ograniczeniu funkcji słuchowej, zazwyczaj jest trwałym schorzeniem i powoduje trudności ze słyszeniem dźwięków wydawanych w otoczeniu pacjenta. Do głównych przyczyn powstawania niedosłuchu należą m.in.: zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego, zatkanie przewodu słuchowego woskowiną, długotrwała ekspozycja na hałas lub zbyt wysokie ciśnienie, urazy głowy, czynniki genetyczne lub związane z procesem starzenia się organizmu.

Rodzaje niedosłuchu:


- niedosłuch przewodzeniowy - charakteryzuje go niższa wrażliwość na dźwięki, w tym mowę. Cierpiąc na ten rodzaj niedosłuchu, pacjent ma problemy z rozróżnieniem np. spójników, czy przyimków. Może także mieć problemy z wymową polegające na opuszczaniu sylab lub samogłosek lub niewyraźnej mowie. Co ciekawe, pacjent z tym zaburzeniem lepiej odbiera szept lub rozmowę przez telefon od głośniejszej
wypowiedzi.


- niedosłuch odbiorczy - ten rodzaj schorzenia dotyka najczęściej osób starszych, ze względu na zanikanie komórek słuchowych. Charakteryzuje się głównie gorszą jakością słyszenia dźwięków wysokich, brakiem rozumienia mowy (zwłaszcza niektórych głosek). Osoby z tym zaburzeniem wypowiadają się w sposób bełkotliwy, używając ubogiego zakresu słownicwa.


- niedosłuch mieszany - obejmuje zarówno ucho wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Charakteryzuje się dobrym słyszeniem niskich dźwięków.
Diagnostyką niedosłuchu zajmuje poradnia laryngologiczna i otolaryngologiczna. Skalę zaburzeń słuchu można określić poprzez badanie audiometryczne, polegające na generowaniu poprzez audiometr tonów o różnych częstotliwościach. Badanie to nie jest inwazyjne, ani bolesne.

 

Więcej na temat badań: https://centermed.pl/ofertamedyczna-146


Leczenie schorzenia uzależnione jest od stopnia jego występowania i rozpoczyna się od zniwelowania przyczyny jego wystąpienia. Niedosłuch, jeśli nie ma innej możliwości, można także leczyć poprzez dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego lub wykonanie operacji.