Samobadanie piersi - jak samodzielnie badać piersi?

Data utworzenia: 2018-10-23

Samobadanie piersi - jak samodzielnie badać piersi?

Piersi najlepiej badać się raz w miesiącu, między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Dobrze, gdy będzie to zawsze ten sam dzień, np. siódmy. Oto instrukcja, jak wykonać samobadanie piersi.
Samobadanie piersito bardzo ważny element profilaktyki raka piersi. Pozwala  na  wykrycie  zmian na wczesnym etapie choroby nowotworowej, kiedy szanse na wyleczenie są największe. Według niektórych specjalistów samokontrola piersi prowadzona systematycznie może przyczynić się w znacznym stopniu do obniżenia umieralności z powodu raka piersi.

Samobadanie piersi - zasady ogólne
Samobadanie piersi nie jest trudne. Składa  się z dwóch głównych etapów: oglądania piersi i badania palpacyjnego. Do jego wykonania będą potrzebne: lustro, prysznic i łóżko.


Samobadanie piersi zaleca się wykonywać:
Mimo całej staranności i systematyczności nie czuj się zwolniona od okresowych kontroli piersi u lekarza - wizyty u ginekologa, internisty itp.
•    począwszy od 20. roku życia
•    raz w miesiącu
•    najlepiej tydzień po miesiączce, gdy piersi nie są obolałe lub obrzmiałe
•    kobiety w okresie przekwitania powinny kontrolować swoje piersi w te same dni każdego miesiąca (np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca)
•    samobadanie powinno być przeprowadzane dokładnie i bez pośpiechu. Powinno obejmować oglądanie piersi w lustrze oraz badanie dotykowe, zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej
•    Samobadanie piersi - oglądanie przed lustrem
1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte. Zwróć szczególną uwagę na część piersi przy dole pachowym.
2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje. Obserwacje można przeprowadzić w kilku  pozycjach: nie tylko opierając ręce na biodrach i z rękami uniesionymi w  górę, lecz także z opuszczonymi rękami. Możesz także pochylić się ku przodowi
3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.


Samobadanie piersi - badanie palpacyjne pod prysznicem
Gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany.
•    Nie wyciągaj pochopnych wniosków - nie każdy guzek jest rakiem, ale z każdym należy zgłosić się do lekarza, by go zbadał.
1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi. Pierś badaj wykonując ruchy okrężne w każdym kierunku. Zatocz koło wokół całej piersi. Kolejno wyznaczaj mniejsze okręgi kierując się do sutka. Przesuwaj  też palce w kierunku półkolistym i liniowym, nie pomijając żadnego obszaru na piersi, ani dołów pachowych. Badanie palpacyjne piersi wykonuj wyłącznie opuszkami trzech środkowych palców płasko ułożonej dłoni. Ułożenie takie ułatwia wyszukanie zmian.
2. Tak samo skontroluj drugą pierś. Gdy prawa ręka znajduje się za głową, palcami lewej dłoni wykonuj badanie prawej piersi i dołu pachowego. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.


Samobadanie piersi - badanie palpacyjne w pozycji leżącej
Podczas wykonywania badania kobieta powinna przez cały czas pozostać w pozycji leżącej na plecach, tak aby utkanie gruczołów piersiowych uległo maksymalnemu spłaszczeniu w stosunku do klatki piersiowej.
1. Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy jak pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią.
2 Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę. Tak sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone, czy pod palcami nie wyczuwamy zgrubień.

Samobadanie piersi - kiedy zgłosić się do lekarza?
Zgłoś się do lekarza, gdy
o    zauważysz zmianę wielkości lub kształtu  piersi
o    skóra piersi będzie zaczerwieniona,  zgrubiona, przebarwiona lub pojawi się nadżerka
o    wyczujesz w piersi guzek
o    brodawka sutkowa stanie się wciągnięta lub stercząca
o    zauważysz wyciek z brodawki – krwisty, bezbarwny lub mleczny (nie dotyczy kobiet w okresie laktacji)
o    nastąpi zmiana obrysu otoczki sutkowej
o    żyły na piersi ulegną powiększeniu
o    pojawi się obrzęk ramienia, widoczne powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym