Co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?

Data utworzenia: 2019-03-12

Co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?

Ból między łopatkami, na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa jest częstą dolegliwością. Ból kręgosłupa między łopatkami może być objawem chorób kręgosłupa, przeciążenia, wad postawy. Ból pleców w odcinku piersiowym może oznaczać neuralgię międzyżebrową. Pojawia się u kobiet w ciąży. Zawsze wskazana jest wizyta u specjalisty oraz dokładna diagnostyka. 

Ból między łopatkami

Bóle i dyskomfort odczuwane na wysokości łopatek są częstą przypadłością informatyków, stomatologów, pracowników biurowych lub osób pracujących przy taśmie produkcyjnej.  Przyczyną bólu między łopatkami jest wymuszona, długotrwała pozycja siedząca lub stojąca i pochylona lekko do przodu. Ułożenie takie ma niekorzystny wpływ na kręgosłup piersiowy oraz mięśnie, powięź i inne tkanki miękkie w jego okolicy. 

Ból może być niestały, miejscowy lub rozlany na cały piersiowy odcinek kręgosłupa oraz nasilać się przy określonych ruchach lub pozycjach. Jeśli mięśnie mają zwiększone napięcie możemy odczuwać wręcz sztywność kręgosłupa. 

Inną, częstą przyczyną bólu pleców między łopatkami jest przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała. Jest to powszechny problem, dotyczący wielu osób w różnym wieku. Niedbałe zaokrąglanie pleców, wysuwanie barków do przodu i odstawanie łopatek powoduje nadmierne rozciągnięcie mięśni grzbietu i dolegliwości bólowe. Nieprawidłowa postawa nie tylko pogarsza naszą sprawność fizyczną i zaburza harmonijne wykonywanie ruchów, ale stwarza niekorzystne warunki dla pracy narządów wewnętrznych. Należy więc utrzymywać proste, niezaokrąglone plecy, a uszy, ramiona, biodra, kolana i kostki trzymać w linii prostej. 

Ból kręgosłupa między łopatkami

Choroby kręgosłupa, które mogą powodować ból w jego piersiowym odcinku to: 

•    choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (spondylozę), która dotyka krążki i stawy miedzykręgowe, trzony kręgów i więzadła, dochodzi do odwodnienia krążków i ich zapadania, pogarsza się stabilizacja kręgosłupa, tworzą się również narośla kostne na trzonach kręgów, które mogą drażnić struktury nerwowe, w odcinku piersiowym pojawia się ból oraz ograniczenie ruchomości;
•    dyskopatia, czyli wysunięcie krążka międzykręgowego ze swojego miejsca, przepukliny rzadko pojawiają się w odcinku piersiowym, aczkolwiek zmiany na poziomie dolnych kręgów szyjnych, mogą promieniować aż do okolicy łopatek, dolegliwości mogą się nasilać w zależności od pozycji ciała i przy ruchach szyi;
•    zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – choroba reumatyczne na tle autoimmunologicznym, powoduje ból, sztywność i ograniczenia ruchów w kręgosłupie, zmiany zaawansowane mogą prowadzić do unieruchomienia kręgosłupa zwłaszcza w odcinku piersiowym oraz trudności z oddychaniem;
•    wady postawy – takie jak skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa w odcinku piersiowym, czy zwiększona lub zmniejszona kifoza piersiowa, czyli naturalne jego wygięcie do tyłu, nie tylko pogarszają wygląd sylwetki i postawy ciała, ale skutkują też dolegliwościami bólowymi,

Ból między łopatkami – inne przyczyny

Oprócz chorób kręgosłupa, przy epizodach przewlekłego i ostrego bólu między łopatkami, należy wziąć pod uwagę szereg innych schorzeń: 

•    choroby internistyczne – zdarza się, że objawem choroby zlokaliwewnętrznej jest ból pleców, dolegliwości odcinka piersiowego mogą powodować zmiany zlokalizowane w nadbrzuszu, czyli w żołądku, trzustce, wątrobie oraz w przełyku, mogą to być np. wrzody trawienne lub zmiany nowotworowe,
•    problemy kardiologiczne (m.in. choroby mięśnia sercowego, osierdzia czy sygnał stanu przedzawałowego),
•    problemy z układem oddechowym (choroby płuc),
•    półpasiec,
•    choroby stawu barkowego (głównie uszkodzenia mechaniczne i zapalenia tkanek miękkich, zwichnięcia),
•    przerzuty nowotworowe (zwłaszcza nowotwory: piersi, płuc, prostaty, tarczycy lub nerki),
•    choroby psychiczne (przewlekłe stany bólowe pleców mogą być związane z problemami natury psychicznej bądź psychologicznej takimi jak: depresja, uzależnienia, stany lękowe lub nawet urazami z wcześniejszego okresu życia).

Ból między łopatkami po wysiłku

Przeciążenia tkanek miękkich powodują ból pleców między łopatkami. U osób uprawiających bieganie lub jazdę na rowerze wskutek nadmiernego obciążenia i forsowania obręczy barkowej może dojść do przeciążenia mięśnia czworobocznego. Mięsień ten tworzy górny grzbiet i wpływa na ustawienie głowy oraz barków, więc buduje postawę naszego ciała. 

Decyduje również o ruchach łopatek. Wskutek nadmiernych obciążeń wysiłkiem fizycznym lub wielogodzinnym przebywaniem w pozycji siedzącej może być on osłabiony lub zablokowany w rozciągnięciu. Co więcej, ponieważ jest on unerwiony przez nerw czaszkowy, jest często określany mięśniem stresu, gdyż wzrasta napięcie jego włókien na skutek emocji. 

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa to nerwoból związany z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, które unerwiają skórę powierzchni międzyżebrowych oraz mięśnie. Uszkodzenie może mieć charakter urazowy, toksyczny, polekowy, metaboliczny lub jest efektem chorób m.in. boreliozy, tocznia czy reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Bóle w klatce piersiowej mają charakter ostry, szarpiący lub rwący oraz występują jednostronnie lub po obu stronach klatki piersiowej. Pacjenci odczuwają również nieprzyjemne uciskanie okolicy klatki piersiowej i bóle obejmujące całą klatkę piersiową, również z tyłu  w okolicy łopatek. 

Dolegliwości mogą się nasilać podczas wysiłku fizycznego, pochylania tułowia do przodu, przy głębokim wdechu lub w niskich temperaturach. Może dojść do zaników mięśni oddechowych i problemów ze swobodnym oddychaniem. 


Ból pleców pomiędzy łopatkami u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży najczęściej skarżą się na dolegliwości odcinka lędźwiowego, który na skutek powiększania się brzucha, wygina się znacznie ku przodowi i pogłębia się naturalna lordoza lędźwiowa. Mniej kobiet ma dolegliwości w odcinka piersiowym, czyli na wysokości łopatek. 

Związane są one z powiększaniem się biustu, który przeciąża kręgosłup piersiowy. Również postawa ciała, która u przyszłych mam jest inna, niż przed ciążą oraz sposób poruszania się mogą wpływać na te dolegliwości. 


Co robić? Jak leczyć ból między łopatkami?

Zawsze należy udać się do lekarza, zwłaszcza jeżeli ból między łopatkami jest ostry, przenikający i trwa dłużej niż tydzień lub znacznie się nasila. Specjalista powinien zebrać dokładny wywiad o stanie ogólnym chorego, historii bólu i objawach towarzyszących. Konieczne jest badanie fizykalne; osłuchanie płuc, ocena tkliwości jamy brzusznej, opłukanie kątów żebrowo-kręgowych, zbadanie ograniczenie ruchomości kręgosłupa i ocena sylwetki. Diagnostykę uzupełniają badania obrazowe: zdjęcie RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Dodatkowo można zlecić badania laboratoryjne. 

W przypadku leczenia wielu wcześniej wymienionych chorób konieczna jest rehabilitacja. Dysponuje ona wieloma metodami i środkami terapii, które zależą od dokładnej i wnikliwej diagnozy. Najważniejsze, aby nie tylko uzyskać chwilowe zmniejszenie dolegliwości, ale przede wszystkim znaleźć ich przyczynę i przywrócić zdrowie oraz sprawność fizyczną.