Tarnów na mapie medycznych innowacji

Data utworzenia: 2019-03-21

Tarnów na mapie medycznych innowacji

Czy tarnowskie placówki będą brały udział w prestiżowym, ministerialnym pilotażu e-skierowania? Wygląda na to, że tak, o czym mogliśmy się dowiedzieć 20 marca w tarnowskiej Sali Lustrzanej.

Z inicjatywy Andrzeja Witka, prezesa CenterMed odbyło się tam spotkanie przedstawicieli lokalnych przychodni oraz szpitali z delegatami Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.  Podczas dwugodzinnego spotkania została zaprezentowana koncepcja funkcjonowania e-skierowania oraz korzyści z jej  wdrożenia, zarówno dla pacjentów, lekarzy jak i samej placówki. 

Po e-recepcie oraz e-zwolnieniach jest to kolejne rozwiązanie, które ma wprowadzić skostniałą służbę zdrowia w inteligentne  rozwiązania na miarę XXI wieku. Czym więc jest e-skierowanie? 

E-skierowanie to dokument w postaci elektronicznej, kierujący na badania diagnostyczne, w tym diagnostykę ambulatoryjną (np. badania laboratoryjne, badania RTG, tomografia komputerowa itp.) oraz ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. wizyta u lekarza specjalisty). Docelowo wszystkie e-skierowania podobnie jak e-recepty będą dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta (IKZ), zatem pacjent zawsze będzie miał do nich dostęp.

To nie wszystko. E-skierowanie zniesie obowiązek dostarczania skierowań w postaci papierowej, więc 
pacjent nie będzie musiał tak jak dotychczas stawić się w ciągu 14 dni w placówce aby zapisać się na wizytę czy inne świadczenie.  

Taki wyrazisty, tarnowski akcent w procesie informatyzacji sektora ochrony zdrowia powinien cieszyć nie tylko placówki, ale również pacjentów, którzy mogą jako jedni z pierwszych w Polsce adaptować się do nowych, cyfrowych zmian. 

Wdrażanie e-skierowania rozpoczęło się w październiku minionego roku i potrwa do połowy 2019 roku. Elektroniczne skierowanie będzie obowiązywać w całym kraju od 1 stycznia 2021 roku. Docelowo pilotaż ma być przeprowadzony w 200 placówkach