Badanie wzroku (zeza) u dzieci i dorosłych - nowa usługa w CenterMed Lublin ul. Weteranów 46

Data utworzenia: 2019-07-26

Badanie wzroku (zeza) u dzieci i dorosłych - nowa usługa w CenterMed Lublin ul. Weteranów 46

Informacja dla rodziców- Jeśli  zauważycie, że wasze dziecko zezuje, unika czytania i pisania, potyka się o przedmioty, mruży oczy, przekrzywia głowę i patrzy jednym okiem – to oznacza, że może mieć problemy z widzeniem. 

Opisane powyżej objawy są sygnałem do badania na synoptoforze, które jest zaliczane   do podstawowych testów diagnostycznych w okulistyce dziecięcej.  Służy przede wszystkim do badania zeza – wykrywania i określania jego kąta, a ponadto do badania stopnia obuocznego widzenia.

Za pomocą synoptoforu  dokonuje się oceny:

•    jednoczesnej percepcji (zdolności jednoczesnego widzenia dwóch różnych obrazów powstających na siatkówkach obu oczu)
•    fuzji (procesu pozwalającego na łączeniu w mózgu dwóch obrazów z obu oczu w jeden)
•    stereopsji (widzenia przestrzennego, możliwego dzięki fuzji dwóch obrazów odbieranych osobno przez każde oko).

Badanie wzroku u dzieci, szczególnie badanie zeza, należy do najczęściej wykonywanych czynności podczas wizyty u okulisty dziecięcego. Zez bowiem jest przypadłością często występującą u najmłodszych, choć może także pojawić się w wieku dorosłym. Nieleczony może doprowadzić do trwałego niedowidzenia oka zezującego.

Badanie z wykorzystaniem synoptoforu polega na obserwacji przez dziecko małych, zmieniających się obrazków w obiektywach aparatu, widzianych osobno przez każde oko. W tym czasie badana jest praca mięśni okoruchowych i odbiór bodźców wzrokowych. Test trwa zaledwie kilka minut, jest nieinwazyjny i bezbolesny.

Informacja dla dorosłych pacjentów- u osób dorosłych mogą dawać znać o sobie mechanizmy kompensacje zezów ukrytych, które dają  objawy takie jak: jednostronny ból głowy, głęboki ból gałki ocznej, światłowstręt, pogorszenie ostrości wzroku z pojawieniem się migających i przesuwających się w polu widzenia jasnych plam o postrzępionych, zygzakowatych brzegach – przyczyną może być oczna postać migreny zwana Astenopią

Badanie kąta zeza za pomocą synoptoforu  w CenterMed Lublin - dyplomowana ortoptystka mgr Halina Altmajer

Konsultacje w poradni okulistycznej po badaniu kąta zeza dla dzieci od 0 rż. oraz dla dorosłych – lek. med. Maria Anna Podgórska