Nowe zasady testowania w kierunku COVID-19

Data utworzenia: 2022-04-04

Nowe zasady testowania w kierunku COVID-19

Informujemy, że od dnia 1 kwietnia zakończył działalność punkt wymazowy COVID przy ul. Pułaskiego 92. Wymazy po skierowaniu od lekarza POZ są pobierane bezpośrednio w przychodniach.

Jednocześnie, w naszych placówkach nadal istnieje możliwość wykonania testów antygenowych komercyjnie.

Od 1 kwietnia obowiązują również nowe zasady testowania w kierunku COVID-19.

O skierowaniu na test w kierunku koronawirusa decyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta. Jeśli pacjentowi zostanie zlecony test – będzie to szybki test antygenowy, bezpłatny dla pacjenta. Wynik znany jest po kilku lub kilkunastu minutach.

Nie jest możliwe samodzielne zapisanie się na test PCR przez formularz zgłoszeniowy wypełniany online lub przez konsultanta Infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM). Od 1 kwietnia nie są również wykonane bezpłatne testy w kierunku COVID-19 w aptekach i mobilnych punktach wymazowych.

Wykonanie testu PCR może zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. W praktyce test ten stosuje się w celu ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia koronawirusem u pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych.

Dotychczasowe zasady izolacji i kwarantanny zostały zniesione. W przypadku, gdy wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 jest pozytywny – lekarz zaleca samoizolację i wystawia zwolnienie lekarskie do czasu ustąpienia objawów. Samoizolacja powinna trwać minimum 7 dni.