Najczęściej zgłaszane objawy, które utrzymują się w czasie choroby:

  • zmęczenie
  • duszność
  • kaszel
  • bóle stawów
  • bóle w klatce piersiowej

Inne zgłaszane objawy długoterminowe obejmują:

  • spowolnienie procesów poznawczych, trudności z myśleniem i koncentracją (czasami określane jako „mgła mózgowa”)
  • depresja
  • bóle mięśni
  • bóle głowy
  • nawracająca gorączka
  • szybkie bicie serca (tzw. kołatanie serca)
  • utrata węchu i/lub zaburzenia smaku.

COVID 19 – Powrót do zdrowia

O ile większość pacjentów wraca do pełni zdrowia w ciągu kilka tygodni, coraz wyraźniej widać, że są osoby, które, choć pokonały COVID-19, wciąż odczuwają dolegliwości (nawet po łagodnym przebiegu infekcji), a powikłania, które się pojawiły, mogą trwać tygodniami, a nawet miesiącami.

Specjaliści szacują, że problem może dotyczyć od 10 do 30 proc. osób zarażonych koronawirusem. Wielu z nich to ludzie młodzi, którzy wcześniej nie mieli problemów ze zdrowiem.

Osoby, które nie wróciły do stanu zdrowia sprzed COVID-19 i objawy infekcji trwają dłużej niż 3 tygodnie wymagają monitorowania stanu zdrowia

Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem w przypadku:

Utrzymującego się zmęczenia, zmniejszonej tolerancji wysiłku powyżej 3 miesięcy.

Nasilającej się duszności.

Ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej (PaO2) < 96 proc.

Bólu w klatce piersiowej niewiadomego pochodzenia

Przewlekłych bólów głowy

Bóle stawów

Dezorientacji, zaburzeń pamięci

Grupy ryzyka długo utrzymujących się objawów COVID-19

Kto jest w grupie ryzyka długo utrzymujących się objawów COVID-19 (ang. long COVID)

  • Osoby starsze (22 proc. osób > 70 r.ż. vs. 10 proc. osób w wieku 18‒49 r.ż.)
  • Osoby o wyższej masie ciała.
  • Osoby z astmą
  • Osoby z wieloma objawami w ciągu pierwszego tygodnia choroby (wykazano zależność przy odnotowanych co najmniej 5 objawach).

Wskazówki dotyczące stopniowego powrotu do zdrowia po przechorowaniu COVID-19

Stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej po zakażeniu koronawirusem jest bezpieczne i ważne.

Zaplanuj odpoczynek

Będziesz potrzebować więcej odpoczynku. Staraj się wstawać i kłaść się spać o regularnej porze i pozwalaj sobie na krótkie drzemki w ciągu dnia.

Słuchaj swojego ciała

Jeśli nagle wystąpią gwałtowne kołatanie serca lub nieregularne bicie serca, zawroty głowy, ciężka duszność lub ból w klatce piersiowej ‒ przestań ćwiczyć, a jeśli nie ustąpią szybko, zasięgnij opinii lekarza.

Aktywnośc fizyczna

Rozłóż niewielkie ilości aktywności w ciągu dnia, aby zapobiec uczuciu wyczerpania.

Dieta

Zbilansowana, zdrowa dieta jest niezbędnym elementem regeneracji. Jedz małe posiłki, gdy jesteś głodny i nie śpiesz się w czasie posiłku.

Przestrzegaj obostrzeń

Nadal postępuj zgodnie z lokalnymi zaleceniami dotyczącymi dystansowania się i zakrywania ust i nos a w miejscach publicznych.

Rozmowa

Kiedy czujesz się przygnębiony, porozmawiaj z bliskimi osobami. Możesz czuć się rozdrażniony, płaczliwy, ospały, smutny i mniej zainteresowany ‒ to normalna reakcja na poważną chorobę. Potrzeba czasu, aby wyzdrowieć zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jeśli czujesz się przygnębiony, skontaktuj się z lekarzem.

Odpoczynek

To normalne, że czujesz się zmęczony, słaby, pozbawiony motywacji, niespokojny, a nawet przygnębiony, a także znacznie mniej sprawny niż przed zakażeniem koronawirusem. Zacznij od prostych ćwiczeń i buduj stopniowo swoją kondycję. Twój powrót do zdrowia będzie przebiegał powoli. Regularne, delikatne ćwiczenia mogą stanowić też sposób radzenia sobie ze stresem. Uczucie stresu po chorobie może powodować reakcje fizyczne często związane z lękiem. Objawy, których możesz doświadczyć to: szybszy oddech (hiperwentylacja), która powoduje zawroty głowy, bicie serca, zimne i wilgotne dłonie i stopy lub zimne poty.

Ćwiczenia

Oceń, czy możesz zacząć intensywnie ćwiczyć. Dobrze jest popracować nad oddychaniem po przebytej infekcji COVID-19, zwłaszcza jeśli odczuwasz duszność. Prawdopodobnie zauważysz, że Twoje serce bije nieco mocniej i szybciej i/lub Twój oddech jest płytki. Kieruj się raczej odczuciami niż ilością wykonywanych ćwiczeń. Mięśnie potrzebują czasu, aby się przystosować i zregenerować. Regularne ćwiczenia siłowe i równowagi mogą pomóc w szybszym odzyskaniu kondycji. Poruszanie stawami pomoże zmniejszyć sztywność spowodowaną unieruchomieniem lub leżeniem w łóżku podczas złego samopoczucia.

Sprawdź praktyczny informator pt.: „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”, który jest wynikiem współpracy Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

PIMS-TS a COVID-19 u dzieci późne powikłania

PIMS-TS (pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV- 2, ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome temporarily associated with SARS-CoV-2 infection) jest rzadkim, ale ciężkim powikłaniem u dzieci i młodzieży, który zwykle występuje po około 2–4 tygodniach po przebyciu COVID-19. Przyczyną choroby jest nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu po przejściu COVID-19.

Najczęściej pierwszym objawem PIMS-TS jest wysoka gorączka, trwająca dłużej niż trzy dni oraz biegunka, wymioty, malinowy język, wysypka, zaczerwienione spojówki, osłabienie. Jeśli oprócz gorączki występują co najmniej dwa z dodatkowych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem (do 2. roku życia w takich przypadkach dzieci powinny korzystać z wizyt stacjonarnych w placówkach medycznych).

Odczuwasz skutki przebytej choroby COVID-19? Sprawdź pakiety pocovidowe w CenterMed.

Współpracujemy