COVID 19 – Powrót do zdrowia
Najczęściej zgłaszane objawy, które utrzymują się w czasie choroby:
- zmęczenie
- duszność
- kaszel
- bóle stawów
- bóle w klatce piersiowej
Inne zgłaszane objawy długoterminowe obejmują:
- spowolnienie procesów poznawczych, trudności z myśleniem i koncentracją (czasami określane jako „mgła mózgowa”)
- depresja
- bóle mięśni
- bóle głowy
- nawracająca gorączka
- szybkie bicie serca (tzw. kołatanie serca)
- utrata węchu i/lub zaburzenia smaku.
COVID 19 – Powrót do zdrowia
O ile większość pacjentów wraca do pełni zdrowia w ciągu kilka tygodni, coraz wyraźniej widać, że są osoby, które, choć pokonały COVID-19, wciąż odczuwają dolegliwości (nawet po łagodnym przebiegu infekcji), a powikłania, które się pojawiły, mogą trwać tygodniami, a nawet miesiącami.
Specjaliści szacują, że problem może dotyczyć od 10 do 30 proc. osób zarażonych koronawirusem. Wielu z nich to ludzie młodzi, którzy wcześniej nie mieli problemów ze zdrowiem.
Osoby, które nie wróciły do stanu zdrowia sprzed COVID-19 i objawy infekcji trwają dłużej niż 3 tygodnie wymagają monitorowania stanu zdrowia
Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem w przypadku:
Grupy ryzyka długo utrzymujących się objawów COVID-19
Kto jest w grupie ryzyka długo utrzymujących się objawów COVID-19 (ang. long COVID)
- Osoby starsze (22 proc. osób > 70 r.ż. vs. 10 proc. osób w wieku 18‒49 r.ż.)
- Osoby o wyższej masie ciała.
- Osoby z astmą
- Osoby z wieloma objawami w ciągu pierwszego tygodnia choroby (wykazano zależność przy odnotowanych co najmniej 5 objawach).
Wskazówki dotyczące stopniowego powrotu do zdrowia po przechorowaniu COVID-19
Stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej po zakażeniu koronawirusem jest bezpieczne i ważne.
Sprawdź praktyczny informator pt.: „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”, który jest wynikiem współpracy Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
PIMS-TS a COVID-19 u dzieci późne powikłania
PIMS-TS (pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV- 2, ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome temporarily associated with SARS-CoV-2 infection) jest rzadkim, ale ciężkim powikłaniem u dzieci i młodzieży, który zwykle występuje po około 2–4 tygodniach po przebyciu COVID-19. Przyczyną choroby jest nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu po przejściu COVID-19.
Najczęściej pierwszym objawem PIMS-TS jest wysoka gorączka, trwająca dłużej niż trzy dni oraz biegunka, wymioty, malinowy język, wysypka, zaczerwienione spojówki, osłabienie. Jeśli oprócz gorączki występują co najmniej dwa z dodatkowych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem (do 2. roku życia w takich przypadkach dzieci powinny korzystać z wizyt stacjonarnych w placówkach medycznych).