Światowy Dzień Gruźlicy
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2022-03-23

24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. Zadaniem tego dnia jest skierowanie uwagi na wciąż wysoką zachorowalność na gruźlicę oraz podnoszenie poziomu świadomości na temat jej charakterystyki i profilaktyki. 

Więcej
Cukier - w jaki sposób wpływa na zdrowie?
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2022-03-14

We współczesnych nam czasach cukier niestety jest nieodłącznym dodatkiem do większości produktów spożywczych. Pacjenci często zupełnie nieświadomie spożywają duże jego ilości, do czego dochodzi cukier stosowany do słodzenia napojów, słodycze, czy nawet fruktoza zawarta w owocach, co prowadzi do znacznego przekroczenia dziennej zalecanej dawki spożycia. Czym może grozić zbyt duża ilość spożywanego cukru i jak uniknąć przykrych konsekwencji? 

Więcej
Czym jest zaćma?
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2022-01-19

Zaćma lub inaczej katarakta jest chorobą wzroku, której rozwój może spowodować całkowitą jego utratę. Zaćma najczęściej występuje w wyniku starzenia się organizmu i jest diagnozowana u osób, które przekroczyły 50 rok życia. Czym dokładnie charakteryzuje się zaćma i jakie są jej objawy?

Więcej
Nadciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2022-01-11

Mianem nadciśnienia tętniczego określana jest permanentnie utrzymująca się powyżej określonej normy wartość ciśnienia spoczynkowego. Nadciśnienie tętnicze dotyka coraz  większej ilości pacjentów, a nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. 
 

Więcej
Zapalenie nerek - jakie są jego rodzaje i towarzyszące im objawy?
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-12-06

Nerki w organizmie pełnią szereg bardzo ważnych funkcji m.in. dzięki nim z organizmu usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii, utrzymują równowagę kwasowo-zasadową oraz regulują ciśnienie tętnicze. Jako zapalenie nerek określamy grupę chorób powodujących stan zapalny.

 

Więcej
Jesienno-zimowa alergia. Jakie są jej przycyzny?
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-11-24

Pomimo faktu, że okres jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi infekcji i przeziębień,na objawy takie jak katar czy łzawienie warto spojrzeć przez pryzmat możliwej alergii. Okres alergiczny nie kończy się wbrew pozorom wraz z zakończeniem działania popularnych alergenów. Co może mieć wpływ na występowanie alergii jesienią i zimą?

Więcej
Angina - przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-11-22

Występowanie anginy jest niezależne od pory roku, jednak w okresie jesienno-zimowym poziom zachorowań znacznie wzrasta. Czym właściwie jest angina i w jaki sposób się objawia? 

Więcej
Zakrzepowe zapalenie żył - co warto wiedzieć na jego temat?
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-11-12

Zakrzepica jest chorobą zwykle atakującą osoby, które przekroczyły 40. rok życia, jednak wiek nie jest najważniejszą regułą. Na występowanie zakrzepowego zapalenia żył wpływ ma wiele czynników, takich jak np. tryb życia pacjenta lub problemy z krzepliwością krwi. Zakrzepica jest chorobą, której pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć, gdyż zaniedbanie leczenia może prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia.

Więcej
Czym jest zapalenie wątroby? Jakie są jego rodzaje?
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-10-08

Zapalenie wątroby występuje w organizmie wskutek obecności wirusów, nadmiernego spożywania alkoholu, czy nieodpowiedniej diety. Stan zapalny może występować w postaci ostrej lub przewlekłej. Choroba ta przez długi okres może nie dawać wyraźnych objawów lub mogą one zostać przez pacjenta mylnie zinterpretowane. 
 

Więcej
Czym charakteryzuje się niedokrwistość?
Zdjęcie ukryte
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-10-05

Niedokrwistość, inaczej nazywana anemią, to stan, w którym organizm nie produkujewystarczającej ilości czerwonych krwinek. Brak tych komórek wpływa na zdolność organizmu do przenoszenia tlenu z płuc do tkanek i narządów. Obniżenie poziomu dostarczanego tlenu ma bardzo negatywny wpływ na pracę całego organizmu, jednak najbardziej narażonymi narządami są serce oraz mózg.

Więcej
1 2 3 4 5