Punkt samobadania piersi w Tarnowie. Opinie kursantek.

Data utworzenia: 2012-10-04

Punkt samobadania piersi w Tarnowie. Opinie kursantek.
One już wiedzą. A Ty?
Kilkadziesiąt kobiet odpowiedzialnych za własne zdrowie i życie już wie, jakie zmiany na piersiach powinny je zaniepokoić. Potrafią również dokładnie i prawidłowo się badać. Wszystko to dzięki spotkaniom z położnymi  przychodni CenterMed w Tarnowie.
-Raka nie można przewidzieć, ale można się przed nim uchronić - przekonywała położna Beata Zaręba-Putlak podczas spotkania dla pracownic Centrum Handlowego Zenit oraz RWD Prospect. Prelekcja prowadzona była w ramach akcji „Edukacja i profilaktyka wspomagająca wczesne wykrywanie raka piersi u kobiet”. Rozmowa, połączona z prezentacją multimedialną oraz wykorzystaniem profesjonalnego fantomu, pozwoliła lepiej przybliżyć kobietom czynniki ryzyka, niepokojące zmiany na piersiach, czy sposób prawidłowego samobadania. Krok po kroku, centymetr po centymetrze położne Maria Bania oraz Beata Zaręba-Putlak tłumaczyły, jak kobiety powinny same badać piersi.-Te 15 minut poświęcone na bezbolesne badanie może uratować życie - wyjaśniała położna Maria Bania. Każda kobieta po 20. roku życia powinna wyznaczyć sobie jeden dzień w miesiącu na samokontrolę. Najlepiej 2-3 dni po zakończonej menstruacji. O oglądaniu oraz badaniu palpacyjnym piersi nie mogą zapominać panie po menopauzie, które są w grupie zwiększonego ryzyka.
–Kobiety nie wiedzą, jak szukać i czego szukać - dodawały położne, demonstrując prawidłowe ułożenie palców oraz pokazując, jakimi ruchami dłoni powinno się badać piersi. Po zakończonym spotkaniu uczestniczki miały czas na zadawanie pytań. Dla wszystkich zebranych położne przygotowały ulotki, na których panie znajdą instrukcję samobadania. Kolejnym etapem było szukanie guzków na fantomie. Kobiety dodawały zgodnie, że bardzo ciężko było znaleźć te schowane najgłębiej.
-Samobadanie piersi powinno się wykonywać jak codzienny make-up - stwierdziła pani Kinga, uczestniczka spotkania.
Panie, które chciałyby indywidualnie porozmawiać z położnymi oraz nauczyć się samokontroli piersi mogą to zrobić w każdy poniedziałek, środę oraz czwartek, umawiając się wcześniej telefonicznie. Program „Edukacja i profilaktyka wspomagająca wczesne wykrywanie raka piersi u kobiet” będzie prowadzony do grudnia 2012 roku. Wszystkie spotkania prowadzone w ramach projektu, jak również szkoła samobadania piersi w przychodni CenterMed przy ul. Słonecznej, są bezpłatne.
Karolina Putlak
Konsultacja: poł. Maria Bania, poł. Beata Zaręba-Putlak, poł. Beata Kopytko