Migrena. Jakie są jej przyczyny, jak uporać się z migrenowym bólem głowy?
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-09-27

Migrena to choroba przewlekła, charakteryzująca się m.in. napadami silnego bólu głowy,któremu często towarzyszą objawy neurologiczne, jak np. zaburzenia widzenia, czucia lubmowy. Choć migrenowe bóle głowy są przypadłością nieuleczalną, warto wiedzieć w jaki sposób łagodzić ich przebieg.
Warto wiedzieć, że migrena jest przypadłością samoistną, tak więc nie możemy doszukiwać się jej podłoża w innych schorzeniach, jednak wymaga to złożonej diagnostyki medycznej, gdyż migrena często mylona jest z bólem głowy mającym zupełnie inne pochodzenie.
Do najczęstszych objawów towarzyszących migrenowym bólom głowy możemy zaliczyć:
- światłowstręt
- nadwrażliwość na dźwięki
- omdlenia
- wymioty i nudności
Pacjenci cierpiący na napady migreny określają ból jako intensywny, zlokalizowany najczęściej po jednej stronie głowy. W trakcie ataku jego nasilenie wzrasta. Bardzo często ból ma charakter pulsujący. Podłoża migreny do dziś pozostają tajemnicą, wiadomo jednak jakie czynniki mogą mieć wpływ na wystąpienie ataku. Są to np.:
- nagłe zmiany ciśnienia
- stres
- przemęczenie
- zaburzenia rytmu snu
- zmiany hormonalne występujące u kobiet
- głód lub zmniejszenie ilości spożywanych pokarmów
- spożycie napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę
Atak bólu migrenowego najczęściej objawia się w kilku występujących po sobie fazach:
1. Faza zapowiadająca - jest ona pierwszym zwiastunem nadchodzącego ataku. Podczas tej fazy pacjent odczuwa nagły spadek nastroju i drażliwość. Może także występować nadwrażliwość na bodźce, np. światło.
2. Drugą fazą jest tzw. aura - jest to stan poprzedzający lub współistniejący z bólem głowy, uzależniony od konkretnego pacjenta. W czasie aury mogą pojawiać się zaburzenia neurologiczne.
3. Trzecią fazą jest stopniowo nasilający się ból głowy, któremu może towarzyszyć silna nadwrażliwość na docierające z otoczenia bodźce, często występują również nudności i wymioty.
4. Czwarta faza zwana postdromalną charakteryzuje się uczuciem wyczerpania i zdezorientowania, które stopniowo ustępuje w przeciągu doby po ataku. Atak bólu migrenowego może trwać od 3,4 do nawet 72 godzin.
Leczenie migreny
Dolegliwość tę możemy leczyć za pomocą środków farmakologicznych. W leczeniu doraźnym stosowane są środki takie jak np. paracetamol i kwas acetylosalicylowy. Więcej na temat leczenia migreny, w tym leczenia przy pomocy botoksu.