Migrena. Jakie są jej przyczyny, jak uporać się z migrenowym bólem głowy?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-09-27

Migrena. Jakie są jej przyczyny, jak uporać się z migrenowym bólem głowy?

Migrena to choroba przewlekła, charakteryzująca się m.in. napadami silnego bólu głowy,któremu często towarzyszą objawy neurologiczne, jak np. zaburzenia widzenia, czucia lubmowy. Choć migrenowe bóle głowy są przypadłością nieuleczalną, warto wiedzieć w jaki sposób łagodzić ich przebieg.

 

Warto wiedzieć, że migrena jest przypadłością samoistną, tak więc nie możemy doszukiwać się jej podłoża w innych schorzeniach, jednak wymaga to złożonej diagnostyki medycznej, gdyż migrena często mylona jest z bólem głowy mającym zupełnie inne pochodzenie.

Do najczęstszych objawów towarzyszących migrenowym bólom głowy możemy zaliczyć:

- światłowstręt
- nadwrażliwość na dźwięki
- omdlenia
- wymioty i nudności

Pacjenci cierpiący na napady migreny określają ból jako intensywny, zlokalizowany najczęściej po jednej stronie głowy. W trakcie ataku jego nasilenie wzrasta. Bardzo często ból ma charakter pulsujący. Podłoża migreny do dziś pozostają tajemnicą, wiadomo jednak jakie czynniki mogą mieć wpływ na wystąpienie ataku. Są to np.:

- nagłe zmiany ciśnienia
- stres
- przemęczenie
- zaburzenia rytmu snu
- zmiany hormonalne występujące u kobiet
- głód lub zmniejszenie ilości spożywanych pokarmów
- spożycie napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę

Atak bólu migrenowego najczęściej objawia się w kilku występujących po sobie fazach:

1. Faza zapowiadająca - jest ona pierwszym zwiastunem nadchodzącego ataku. Podczas tej fazy pacjent odczuwa nagły spadek nastroju i drażliwość. Może także występować nadwrażliwość na bodźce, np. światło.

2. Drugą fazą jest tzw. aura - jest to stan poprzedzający lub współistniejący z bólem głowy, uzależniony od konkretnego pacjenta. W czasie aury mogą pojawiać się zaburzenia neurologiczne.

3. Trzecią fazą jest stopniowo nasilający się ból głowy, któremu może towarzyszyć silna nadwrażliwość na docierające z otoczenia bodźce, często występują również nudności i wymioty.

4. Czwarta faza zwana postdromalną charakteryzuje się uczuciem wyczerpania i zdezorientowania, które stopniowo ustępuje w przeciągu doby po ataku. Atak bólu migrenowego może trwać od 3,4 do nawet 72 godzin.

Leczenie migreny

Dolegliwość tę możemy leczyć za pomocą środków farmakologicznych. W leczeniu doraźnym stosowane są środki takie jak np. paracetamol i kwas acetylosalicylowy. Więcej na temat leczenia migreny, w tym leczenia przy pomocy botoksu.