Czym jest zaćma?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2022-01-19

Czym jest zaćma?

Zaćma lub inaczej katarakta jest chorobą wzroku, której rozwój może spowodować całkowitą jego utratę. Zaćma najczęściej występuje w wyniku starzenia się organizmu i jest diagnozowana u osób, które przekroczyły 50 rok życia. Czym dokładnie charakteryzuje się zaćma i jakie są jej objawy?

Zaćmą nazywane jest schorzenie polegające na stopniowym zmętnieniu soczewki oka. Wraz z rozwojem choroby, do soczewki oka dociera mniej światła, co przez pacjenta odczuwane jest jako pogorszenie ostrości wzroku oraz kontrastu pomiędzy widocznymi elementami.

Główną przyczyną występowania zaćmy jest starzenie się organizmu, jednak może ona również występować na skutek obecności w organizmie innych chorób, takich jak np. inne wady wzroku lub cukrzyca. Często przyczyną zaćmy są także urazy mechaniczne, fizyczne lub chemiczne oraz stosowanie sterydów.

Pacjenci, u których występuje zmętnienie soczewki skarżą się na:

- obniżoną ostrość wzroku
- wrażenie rozmazania lub zamglenia
- wrażliwość na jaskrawe światło skutkująca wrażeniem olśnienia
- jednooczne dwojenie
- jednoczesna widoczność wielu obrazów


Wyróżniamy kilka rodzajów zaćmy. Należy do nich:

- zaćma wrodzona - obecna w życiu człowieka już od momentu narodzin, występuje wskutek zaburzeń rozwoju soczewki, spowodowanych przez nieprawidłowy metabolizm lub niedożywienie matki dziecka w trakcie ciąży. Często do występowania zaćmy przyczynia się także wirus różyczki.
- zaćma urazowa
- zaćma starcza
- zaćma metaboliczna - występująca u pacjentów chorych na cukrzycę

Zaćma w odmianie starczej może mieć kilka postaci. Pierwszą z nich jest zaćma korowa, która pojawia się wskutek związanego z wiekiem pacjenta twardnienia kory soczewki. Kolejna postać to zaćma jądrowa, polegająca na powolnym procesie zażółcenia soczewki oka, zlokalizowanym w środkowej jej części. Ostatnią z postaci jest zaćma podtorebkowa, której skutkiem jest często występujące wymienione wcześniej zjawisko olśnienia.

Diagnostyka zaćmy

Podstawą rozpoznania zaćmy jest wykonanie badania dna oka z użyciem lampy szczelinowej. Aby badanie mogło zostać poprawnie wykonane, okulista przed jego rozpoczęciem rozszerza źrenicę przy pomocy specjalnych kropli.

Więcej informacji na temat diagnostyki: https://centermed.pl/ofertamedyczna-140

Leczenie zaćmy

Niektóre z rodzajów zaćmy pozwalają się skorygować odpowiednio dobranymi szkłami, jednak większość postaci choroby jest na taką korektę odporna. Należy zaznaczyć, że zaćma jest całkowicie odwracalna. Chorobę można cofnąć poprzez wykonanie zabiegu korekcyjnego, czyli fakoemulsyfikacji soczewki. W trakcie zabiegu zmieniona chorobowo soczewka zostaje rozdrobniona przy pomocy głowicy ultradźwiękowej, a na jej miejscu umieszczona zostaje soczewka sztuczna.