Nadciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2022-01-11

Nadciśnienie tętnicze - objawy, przyczyny, leczenie

Mianem nadciśnienia tętniczego określana jest permanentnie utrzymująca się powyżej określonej normy wartość ciśnienia spoczynkowego. Nadciśnienie tętnicze dotyka coraz  większej ilości pacjentów, a nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. 
 

Prawidłowość wartości ciśnienia wraz z rozwojem badań podlega zmianom. Niemniej prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego nie powinna przekroczyć 140/90 mmHg.  Wartość ciśnienia uwarunkowana jest od pory dnia w jakiej dokonujemy pomiaru oraz czynności jaką wykonujemy lub właśnie skończyliśmy wykonywać. Bardzo duże znaczenie w utrzymaniu prawidłowej wartości ciśnienia ma stres. Jeśli doświadczamy przewlekłego  stresu, znacznie bardziej narażamy organizm na nadciśnienie. 

Jak odczytywać wartość ciśnienia? 

Jednostką pomiaru ciśnienia jest milimetr słupa rtęci, zapisywany jako mmHg. Liczby znajdujące się przed jednostką oznaczają kolejno ciśnienie skurczowe i ciśnienie  rozkurczowe. Liczby w zapisie oddziela ukośnik.  Za normę wartości ciśnienia uznaje się 120/80 mmHg, należy jednak pamiętać, iż wpływ na  prawidłowość wartości ciśnienia ma wiele czynników, jak np. wiek lub choroby (cukrzyca). 

Nadciśnienie tętnicze może występować w trzech stadiach: 

● nadciśnienie pierwszego stopnia, gdy wartość przekracza 140-159/ 90-99 mmHg 
● nadciśnienie drugiego stopnia, gdy wartość przekracza 160-179/ 100-109 mmHg 
● nadciśnienie trzeciego stopnia, czyli ciężkie, gdy wartość przekracza 180/ 110 mmHg 

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia i  funkcjonowania organizmu. Zbyt wysoka wartość ciśnienia tętniczego niesie za sobą ryzyko  uszkodzenia tętnic, co prowadzi do występowania chorób serca, zaburzeń krążenia, zawału, oraz niewydolności mózgu. Pacjenci z nadciśnieniem bardzo często nie doświadczają żadnych objawów, co sprawia, że podwyższa się ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych zaburzeń. Jeśli jednak pacjent odczuwa objawy takie jak duszności, nadmierna potliwość, bóle w klatce  piersiowej, trudności w zasypianiu, bóle głowy, czy szybko występujące uczucie zmęczenia warto skonsultować je ze specjalistą. Bardzo częstym objawem nadciśnienia tętniczego jest również zaczerwienienie skóry twarzy i szyi. 

Wśród przyczyn nadciśnienia tętniczego wyróżnia się: 

● predyspozycje genetyczne, 
● nieodpowiednią dietę, 
● niską aktywność fizyczną, 
● nadwagę i otyłość, 
● działanie używek - alkoholu i tytoniu 
● stres, 

Diagnostyka nadciśnienia opiera się na podstawie oceny pomiarów ciśnienia, badania EKG, niekiedy również morfologii krwi i badaniu moczu. Lekarz na etapie diagnostyki wyklucza również wpływ chorób współistniejących.  Sposób leczenia nadciśnienia zależny jest od stadium jego zaawansowania i czynników mających wpływ na jego wystąpienie. Jeśli nadciśnienie tętnicze jest łagodne, a czynniki ryzyka zostały wykluczone, leczenie opiera się na zmianie stylu życia pacjenta. Leczenie farmakologiczne rozpoczyna się, gdy nadciśnienie tętnicze wiąże się z wysokimi czynnikami ryzyka lub gdy zmiana stylu życia nie przynosi spodziewanych efektów.