Angina - przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-11-22

Angina - przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Występowanie anginy jest niezależne od pory roku, jednak w okresie jesienno-zimowym poziom zachorowań znacznie wzrasta. Czym właściwie jest angina i w jaki sposób się objawia? 

Angina to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Stan zapalny obejmuje błonę śluzową gardła oraz migdałki podniebienne. Podczas zapalenia migdałki ulegają powkiększeniu z powodu wychwycenia bakterii i wirusów chcących przedostać się do dróg oddechowych.
 

Jakie są przyczyny anginy?

Angina może wystąpić w organizmie pod wpływem działania wirusów i bakterii, ale również grzybów - najczęściej paciorkowców, które uaktywniają się w okresie osłabienia organizmu. Zapalenie wywołane przez wirusy występuje na skutek obecności w organizmie enterowirusów, rhinowirusów, koronawirusów i wirusa paragrypy. W przypadku tego rodzaju anginy leczenie jest objawowe, czyli mające na celu złagodzenie przykrych dolegliwości. Angina o podłożu bakteryjnym występuje na skutek bakterii takich jak np. Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae czy Staphylococcus aureus (K+). Jej leczenie obejmuje antybiotykoterapię.

Objawy anginy

Charakterystyczne dla anginy jest nagłe pojawienie się silnego bólu gardła, występującego wraz z wysoką gorączką i bólem głowy. W większości przypadków u pacjentów występują duże trudności w przełykaniu. Do innych charakterystycznych dla anginy objawów należy:

● powiększenie węzłów chłonnych,
● nalot koloru białego obejmujący migdałki
● obrzęk i zaczerwienienie migdałków
● słabe samopoczucie

Podczas anginy niekiedy mogą występować wymioty.

Rozpoznanie anginy

Pierwsze objawy anginy, zwłaszcza gdy pacjent ma do czynienia z odmianą wirusową mogą mylnie wskazywać na wystąpienie przeziębienia. Z czasem jednak bardzo silny ból i obrzęk gardła jednoznacznie wskazuje na rozwój zapalenia migdałków. Angina jest chorobą, której nie należy bagatelizować ze względu na możliwość wystąpienia późniejszych powikłań. Jeśli pacjent obserwuje u siebie wymienione wyżej objawy powinien zgłosić się do specjalisty, który określi podłoże zapalenia oraz zleci odpowiednie leczenie. Rozpoznanie anginy odbywa się poprzez przeprowadzony przez lekarza wywiad oraz obejrzenie objętego zapaleniem gardła. W przypadku podejrzenia anginy o podłożu bakteryjnym bardzo często stosuje się testy wykluczające lub potwierdzające obecność paciorkowca.

Leczenie anginy

Podczas występowania anginy wirusowej pacjent przyjmuje zalecone przez specjalistę leki o charakterze przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Jeśli angina ma podłoże bakteryjne konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranego antybiotyku. Ważne jest aby pod żadnym pozorem nie leczyć anginy samodzielnie, ze względu na brak możliwości samodzielnego ustalenia jej przyczyn. W przypadku anginy wirusowej antybiotykoterapia nie przyniesie skutku. Leczenie anginy najczęściej trwa przez okres od 7 do 10 dni.

Podczas leczenia anginy powinniśmy przestrzegać zaleceń lekarza, a ponadto dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, spożywać produkty miękkie lub o płynnej konsystencji oraz pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów zapobiegających odwodnieniu organizmu.

Powikłania nieleczonej anginy

Do powikłań występujących na skutek nieleczonej anginy można zaliczyć ropień okołomigdałkowy, gorączkę reumatyczną, zapalenie ucha, czy zapalenie nerek.