Jesienno-zimowa alergia. Jakie są jej przycyzny?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-11-24

Jesienno-zimowa alergia. Jakie są jej przycyzny?

Pomimo faktu, że okres jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi infekcji i przeziębień,na objawy takie jak katar czy łzawienie warto spojrzeć przez pryzmat możliwej alergii. Okres alergiczny nie kończy się wbrew pozorom wraz z zakończeniem działania popularnych alergenów. Co może mieć wpływ na występowanie alergii jesienią i zimą?

Mylnym jest stwierdzenie, iż alergicy w okresie jesienno-zimowym mogą liczyć na chwilę wytchnienia, gdyż wtedy właśnie wśród alergenów pojawiają się czynniki, z którymi pacjent może mieć styczność nie tylko na otwartej przestrzeni, ale również w pomieszczeniach, w których przebywa. Należą do nich:

Grzyby pleśniowe - jest to alergen, który nie ogranicza się jedynie do zamkniętych pomieszczeń, ale w okresie późnej jesieni i zimy, w związku ze zwiększeniem poziomu wilgotności powietrza namnaża się również na zewnątrz. Pleśń bardzo często rozwija się w pomieszczeniach, które narażone są na występowanie wilgoci, np. w łazience, kuchni, czy piwnicy. Miejsca te są narażone jeśli występują wady izolacji, wentylacji lub problemy z klimatyzacją. Doskonałym miejscem rozwoju dla pleśni są również rośliny doniczkowe. Alergen ten niekiedy jest bardzo trudny do wykrycia, gdyż nie zawsze jest możliwy do dostrzeżenia gołym okiem.

Roztocze kurzu domowego - są to mikroskopijne pajęczaki żywiące się głównie złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt domowych, który osiada na pościeli, kanapach, dywanach, zasłonach ale również na pluszowych zabawkach, czy najzwyczajniej na podłogach. Jesień i
zima sprzyja rozwojowi roztocza, gdyż spędzamy większą ilość czasu w pomieszczeniach zamkniętych, przez co zwiększa się ilość osiadającego na powierzchniach złuszczonego
naskórka, a w następstwie zwiększa się ilość osobników

Sierść zwierząt domowych - wbrew pozorom alergen ten nie zagraża alergikom jedynie w mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta, ale również tam, gdzie przebywają ich właściciele, czyli niemal wszędzie - w pracy, szkole, kawiarniach, restauracjach czy komunikacji publicznej.

Objawy alergii

Do najczęstszych objawów alergii należy:

- katar alergiczny
- alergiczne zapalenie spojówek
- duszności
- astma
- zmiany skórne np.wysypka, pokrzywka

Jak zdiagnozować alergię?

W celu diagnostyki i rozpoznania alergenu stosowane są głównie badania krwi oraz testy naskórkowe, w wyniku których w ramach bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą pojawia się zmiana świadcząca o alergii.

PAKIET BADAŃ ALERGII

W leczeniu alergii konieczne jest ograniczenie możliwości kontaktu z alergenami oraz działania profilaktyczne mające na celu zmniejszenie objawów alergii. Pacjentom cierpiącym na alergię z powodu roztocza zaleca się zlikwidowanie jak największej ilości możliwych siedlisk alergenu np. rezygnację z dywanów, narzut, zasłon oraz niepotrzebnych ozdób domowych. W przypadku pleśni warto unikać sytuacji, gdy w pomieszczeniu znacznie wzrasta poziom wilgoci. Dzieje się tak np. w przypadku suszenia prania w mieszkaniu. Pomocne jest również częste wietrzenie przestrzeni, w której przebywamy. W obu przypadkach konieczne jest wzmożone dbanie o czystość domu. Właściwe leczenie polega na zastosowaniu terapii odczulającej trwającej około 3. do 5. lat. Często zalecane jest stosowanie leków antyhistaminowych.