Czym jest zapalenie wątroby? Jakie są jego rodzaje?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-10-08

Czym jest zapalenie wątroby? Jakie są jego rodzaje?

Zapalenie wątroby występuje w organizmie wskutek obecności wirusów, nadmiernego spożywania alkoholu, czy nieodpowiedniej diety. Stan zapalny może występować w postaci ostrej lub przewlekłej. Choroba ta przez długi okres może nie dawać wyraźnych objawów lub mogą one zostać przez pacjenta mylnie zinterpretowane. 
 

Jakie rodzaje zapalenia wątroby wyróżniamy?

Zapaleniem wątroby nazywana jest grupa chorób, wskutek których dochodzi do stanu zapalnego obejmującego narząd. W grupie tej znajdują się:

- wirusowe zapalenie wątroby - jest ono wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D oraz E. Największe zagrożenie stanowią przenoszone poprzez krew wirusy typu B oraz C, które bardzo często nie powodują widocznych dla pacjenta objawów. Wirusowe zapalenie wątroby typu C należy do grupy chorób śmiertelnych.

- bakteryjne zapalenie wątroby - ten rodzaj zapalenia wywoływany jest m. in. przez bakterie takie jak gronkowce, paciorkowce, drożdżaki. Jest to bardzo rzadka odmiana zapalenia wątroby. Powikłaniem występującym po jej przebyciu jest ropień wątroby, czyli guzowaty stan zapalny wypełniony ropną treścią.

- alkoholowe zapalenie wątroby - występuje na skutek nadmiernego spożycia alkoholu, gdyż to właśnie w obrębie wątroby gromadzą się toksyczne substancje odseparowane w procesie metabolizmu alkoholu etylowego. Ten rodzaj zapalenia wątroby skutkuje jej stłuszczeniem a w kolejnym etapie pojawieniem się zmian martwiczo-zapalnych. Proces rozwoju choroby można zatrzymać rezygnując ze
spożywania alkoholu, natomiast nieprzerwane spożywanie może wywołać marskość wątroby.

- autoimmunologiczne zapalenie wątroby - polega ono na atakowaniu tkanek wątroby przez własny organizm, na skutek niewłaściwego działania układu odpornościowego. Przyczyny jego występowania nie są znane. Nierzadko towarzyszy mu występowanie w organizmie innych chorób autoimmunologicznych, np. zapalenia tarczycy.

Do głównych objawów zapalenia wątroby należy:

- powiększona wątroba
- występowanie żółtaczki
- osłabienie organizmu
- gorączka
- ból brzucha usytuowany po prawej stronie
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. niestrawność, mdłości

Diagnostyka zapalenia wątroby opiera się na wykonaniu szeregu badań, do których należy
pełna morfologia krwi, wykonanie prób wątrobowych, sprawdzenie poziomu transaminaz
wątrobowych oraz stężenia albumin w surowicy.


Więcej informacji o badaniach diagnostycznych: https://bit.ly/3FlK9EH

Leczenie zapalenia wątroby

Leczenie uzależnione jest od rodzaju zapalenia z jakim zmaga się organizm. Do jego określenia oraz rozpoznania przyczyn występowania konieczne jest wykonanie pełnej diagnostyki. Zapalenie wątroby leczone jest farmakologicznie. Kluczowym elementem podczas tego procesu jest przestrzeganie odpowiednio dobranej przez specjalistę diety oraz - jeśli mamy do czynienia z alkoholowym zapaleniem wątroby - zwalczenie nałogu. Jeśli zapalenie wątroby występuje w stopniu zaawansowanym lub z jakiegoś powodu leczenie nie przynosi efektów, konieczny jest jej przeszczep.