Czym charakteryzuje się niedoczynność tarczycy?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-10-01

Czym charakteryzuje się niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów odpowiadających za regulację metabolizmu, co może prowadzić do występowania wielu objawów i powikłań. Tarczyca to gruczoł umiejscowiony z przodu szyi, przed tchawicą. Wytwarza tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę, które kontrolują metabolizm oraz wpływają na szybkość pracy komórek, a także na wrażliwość na inne hormony. Prawidłowa praca gruczołu kontrolowana jest przez wytwarzany w przysadce mózgowej hormon - TSH.

Przyczyny

Do przyczyn rozwoju niedoczynności tarczycy można zaliczyć m.in.:

- chorobę Hashimoto
- niektóre choroby o charakterze zapalnym (zapalenie tarczycy po porodzie, podostre
zapalenie tarczycy)
- zabieg usunięcia tarczycy
- przyjmowanie niektórych leków
- choroby przysadki mózgowej
- napromieniowanie szyi w wyniku leczenia nowotworu
- leczenie z wykorzystaniem radioaktywnego jodu

Objawy

Niedoczynność tarczycy może objawiać się m.in. wzrostem masy ciała, uczuciem osłabienia i zmęczenia, bladością i suchością skóry, a także objawami gastrycznymi. Do innych objawów zaliczyć można bóle mięśni, utrzymujący się obrzęk podskórny, niskie ciśnienie tętnicze oraz uczucie braku koncentracji. Pacjentki cierpiące na niedoczynność tarczycy, często skarżą się także na słabą kondycję włosów oraz zaburzenia miesiączkowania. Diagnostyka niedoczynności tarczycy Pierwszym krokiem po zaobserwowaniu w swoim organizmie niepokojących symptomów, jest przede wszystkim kontakt ze specjalistą. Jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta niedoczynność tarczycy, pacjent zostaje skierowany na badania laboratoryjne. Do badań wykonywanych w obrębie diagnostyki niedoczynności tarczycy należą pomiary stężenia:

- TSH
- tyroksyny (FT4)
- trójjodotyroninę (FT3)
- stężenie wzrostu przeciwciał przeciwtarczycowych


Więcej informacji o badaniach: https://bit.ly/3A39BLs

Leczenie niedoczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy opiera się głównie na farmakologicznym uzupełnianiubrakującego hormonu w dawce odpowiednio dobranej przez endokrynologa. W momencie, gdy stężenie hormonu wraca do normy, organizm powraca do normalnego funkcjonowania.