Zakrzepowe zapalenie żył - co warto wiedzieć na jego temat?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-11-12

Zakrzepowe zapalenie żył - co warto wiedzieć na jego temat?

Zakrzepica jest chorobą zwykle atakującą osoby, które przekroczyły 40. rok życia, jednak wiek nie jest najważniejszą regułą. Na występowanie zakrzepowego zapalenia żył wpływ ma wiele czynników, takich jak np. tryb życia pacjenta lub problemy z krzepliwością krwi. Zakrzepica jest chorobą, której pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć, gdyż zaniedbanie leczenia może prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia.

Czym właściwie jest zakrzepowe zapalenie żył?

Mianem tym określa się chorobę wywoływaną na skutek zaburzeń prawidłowego przepływukrwi w żyłach. Gdy krew nie ma możliwości prawidłowego przepływu, w żyłach tworzą się stany zapalne skutkujące uszkodzeniem śródbłonka naczyń krwionośnych. Podczas rozwoju choroby w miejscach uszkodzeń śródbłonka tworzą się skrzepliny, składające się z płytek krwi. W początkowym etapie choroby skrzepliny zwykle przylegają ściśle do ścian naczyń krwionośnych, jednak z czasem ulegają powiększeniu, co zakłóca swobodny przepływ krwi. Powstawanie skrzeplin wiąże się z ryzykiem ich oderwania i utworzenia zagrażającego życiu zatoru.

Jakie są przyczyny występowania zakrzepicy?

Do głównych czynników mających wpływ na wystąpienie choroby zaliczamy:

● spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej lub stojącej,
● mała aktywność fizyczna lub jej całkowity brak
● wiek
● złe nawyki żywieniowe
● nadwaga i otyłość
● przyjmowanie niektórych leków (np. niewłaściwie dobranych środków antykoncepcji
hormonalnej)
● choroby układu krążenia
● cukrzyca
● palenie papierosów

Objawy zakrzepicy

Zakrzepica jest chorobą, której objawy mogą mylnie sugerować występowanie innej choroby. U wielu pacjentów może również przebiegać bezobjawowo. Do sygnałów ostrzegawczych sugerujących jej występowanie należą:

● ból kończyn dolnych, często przybierający charakter uciskowy
● obrzęk kończyn
● zmiany skórne koloru sinego lub czerwonego
● gorączka
● nadmierna tkliwość i ciepłota kończyny objętej zapaleniem
● wyczuwalne zgrubienia żył

Jak odbywa się rozpoznanie zakrzepowego zapalenia żył?

Diagnostyka zakrzepicy jest uzależniona od jej rodzaju. Rozpoczyna się wywiadem lekarskim, jeśli uzyskane od pacjenta informacje sugerują obecność choroby w organizmie, u pacjenta zleca się wykonanie szeregu badań. Do badań tych należy badanie USG Doppler, flebologia kontrastowa oraz skala Wellsa.

CHIRURG NACZYNIOWY w CenterMed

Leczenie zakrzepicy

Metoda leczenia zakrzepicy uzależniona jest od jej rodzaju i zaawansowania. Niekiedy stosowane jest leczenie farmakologiczne oparte na przyjmowaniu przez pacjenta leków przeciwzakrzepowych a następnie leków rozrzedzających krew. Gdy choroba przybrała stopień zaawansowany konieczne jest leczenie operacyjne.