Choroba zwyrodnieniowa stawów. Czym się charakteryzuje?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-09-21

Choroba zwyrodnieniowa stawów. Czym się charakteryzuje?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się nie tylko bólem, ale także trudnościami wporuszaniu. Dolegliwość ta zdecydowanie pogarsza sprawność, ponieważ poprzez ból i deformacje znacznie ogranicza zakres ruchów. Chociaż kojarzona jest z dolegliwością wieku starczego, wiele przypadków diagnozowanych jest u osób tuż po 40 roku życia.

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów?

Niestety nie na wszystkie czynniki powodujące chorobę zwyrodnieniową mamy wpływ. Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku lub ma genetyczne uwarunkowania do rozwoju schorzenia, nie można zapobiec jego wystąpieniu. Istnieją jednak czynniki, na które mamy wpływ.
Są to np.:

- nadwaga
- otyłość
- nadmierne przeciążenie stawów w trakcie uprawiania sportu
- wykonywanie pracy fizycznej obciążającej stawy
- nieprawidłowa budowa stawu
- osłabienie mięśni otaczających stawy


Rodzaje choroby zwyrodnieniowej stawów:

- Postać pierwotna - charakteryzuje ją brak możliwości dokładnego ustalenia przyczyny jej wystąpienia
- Postać wtórna - postać ta zostaje wywołana poprzez działanie wyżej wymienionych czynników, ale także na skutek urazu, czy innych chorób atakujących organizm (cukrzyca, niedoczynność tarczycy)

Objawy charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawów:

Choroba zwyrodnieniowa najczęściej obejmuje jeden lub kilka stawów, bardzo rzadko przybiera postać choroby wielostawowej. Najczęstszymi jej objawami są:

- bóle, które w początkowej fazie choroby odczuwalne są zwłaszcza wtedy, gdy pacjent po dłuższym spoczynku rozpoczyna aktywność, np. przy wstawaniu z krzesła. W późniejszym stadium bóle są o wiele silniejsze i występują także wtedy, gdy pacjent nie wykonuje żadnych ruchów
- zmniejszenie zakresu ruchów
- sztywność stawów
- zniekształcenia

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów możliwe jest po wykonaniu zdjęć RTG, na których widoczne są wszelkie nieprawidłowości oraz na podstawie charakterystycznych objawów.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów:

W leczeniu dolegliwości najważniejszą kwestią jest redukcja bólu i powrót do pełnej sprawności. Istnieje kilka metod leczenia, m.in. leczenie niefarmakologiczne, którego działanie opiera się na redukcji obciążenia stawu z pomocą fizjoterapii. Leczenie farmakologiczne skupia się głównie na łagodzeniu bólu, dlatego podczas tego typu leczenia pacjent przyjmuje oraz stosuje miejscowo preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli objawy stają się bardzo silne, lekarz może zadecydować o podaniu leków bezpośrednio do wnętrza stawu objętego schorzeniem. Podawany jest wtedy kwas hialuronowy oraz glikokortykosteroidy. Pomocne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej są także zabiegi krioterapii. Jeśli jednak stawy nie reagują na wyżej wymienione sposoby leczenia stosowane są zabiegi, np. artroskopię, czy endoprotezoplastykę.