Czym charakteryzuje się niedokrwistość?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-10-05

Czym charakteryzuje się niedokrwistość?

Niedokrwistość, inaczej nazywana anemią, to stan, w którym organizm nie produkujewystarczającej ilości czerwonych krwinek. Brak tych komórek wpływa na zdolność organizmu do przenoszenia tlenu z płuc do tkanek i narządów. Obniżenie poziomu dostarczanego tlenu ma bardzo negatywny wpływ na pracę całego organizmu, jednak najbardziej narażonymi narządami są serce oraz mózg.

Anemię charakteryzuje się ze względu na:

Stopień jej nasilenia:

- łagodna
- umiarkowana
- ciężka
- wprowadzająca w stan zagrożenia życiu

Rodzaj:

- anemia wynikająca z niedoboru żelaza
- anemia występująca wskutek silnego krwotoku
- anemia megaloblastyczna (wynikająca z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12)
- anemia w chorobach przewlekłych (występuje w przebiegu chorób takich jak m.in.: choroby jelit, cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, nowotwory)
- anemia aplastyczna (wynikająca z nieprawidłowości szpiku kostnego)
- anemia hemolityczna (występuje, gdy erytrocyty ulegają zbyt wczesnemu rozpadowi)

Objawy anemii absolutnie nie powinny być bagatelizowane. Pacjenci, u których występuje niedokrwistość mogą czuć się zmęczeni, osłabieni, rozdrażnieni. Innymi charakterystycznymi objawami mogą być:

- ból w klatce piersiowej lub kołatanie serca
- przyspieszony oddech
- zawroty głowy
- bladość skóry (należy także zwracać uwagę na odcień spojówek oraz śluzówek)
- łamliwe paznokcie lub wypadanie włosów

Pacjenci cierpiący na niedokrwistość często skarżą się także na nieustająco towarzyszące im uczucie zimna.

Przyczyny anemii

Istnieje wiele różnych powodów skutkujących wystapieniem niedokrwistości. Zwykle pojawia się ona, ponieważ w organizmie nie występuje wystarczająca ilości żelaza lub witaminy B12. Niedokrwistość może być również spowodowana silnym krwawieniem, niektórymi nowotworami, chorobą nerek lub zaburzeniami tarczycy a także niektórymi lekami.

Diagnostyka i leczenie

Podstawą w diagnostyce anemii jest wykonanie badań krwi. Morfologia pozwoli określić poziom czerwonych krwinek, hemoglobiny ale także żelaza oraz kwasu foliowego.


Informacja o pełnym pakiecie badań: https://bit.ly/3DbchZy 


Rozpoczęcie leczenia anemii opiera się na ustaleniu jej rodzaju. Jeśli mamy do czynienia z anemią wynikającą z niedoboru żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego, kluczową rolę w walce z anemią odegra odpowiednia suplementacja pod okiem specjalisty. Pomocna będzie także zmiana diety z uwzględnieniem bogatych w wyżej wymienione składniki produktów. Należy pamiętać o tym, że niedokrwistości można zapobiec. Dbanie o właściwą dietę, bogatą w produkty takie jak m.in.: ryby, mięso, orzechy, zielone warzywa, cytrusy, czy nabiał pozwoli na utrzymanie w organizmie odpowiedniego poziomu żelaza, a także zadba o suplementację witamin.