Wizyta flebologiczna
Zakres badań

Wizyta flebologiczna najczęściej przeprowadzana jest łącznie z USG doppler żył. Lekarz po zebraniu szczegółowego wywiadu ogląda nogi pacjenta i bada lub ewentualnie tylko sprawdza badanie usg, jeśli pacjent ma badanie już zrobione. Po tym lekarz kwalifikuje pacjenta do odpowiedniego dla jego stanu żył leczenia lub profilaktyki.
Bardzo ważne jest, aby zawsze w gabinecie Flebologa był aparat usg, wtedy nawet mając już wcześniej zrobione badanie w wersji papierowej, może sam „przyłożyć głowicę” i sprawdzić wynik, zobaczyć czy żyła jest kręta czy nie, jakiej średnicy, gdzie uchodzi, itp., bo tylko wtedy można zakwalifikować pacjenta do właściwego leczenia. W Poradni Flebologicznej w ramach wizyty zawsze korzystamy z aparatu usg, aby prawidłowo przeprowadzić kwalifikację.
USG Doppler Żył
Ultrasonografia dopplerowska jest obecnie złotym standardem w diagnostyce chorób żył
• w rozpoznawaniu i monitorowaniu zakrzepicy żylnej,
• w rozpoznawaniu niewydolności żylnej (tu używamy znakowania kolorem i dopplera spektralnego),
• a także jest niezbędna dla monitorowania pacjentów po zabiegach operacyjnych i echoskleroterapii kompresyjnej żył kończyn dolnych.
Jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym, wykonywanym również u kobiet w ciąży.
Badanie wykonuje się w pozycji stojącej. Nie potrzeba specjalnego przygotowania. Badanie ważne jest około pół roku do roku, ale jeśli jest podejrzenie zakrzepicy, stan zapalny żył lub nagły obrzęk jednej kończyny badanie trzeba powtórzyć.
W Poradni Flebologicznej badanie to wykonują: dr Joanna Borecka-Sobczak, dr Ewa Kuklik.
W Poradni USG jest wykonywane przy użyciu wysokiej klasy nowego urządzenia USG Siemens Acuson NX2.
Skleroterapia
Skleroterapia jest małoinwazyjnym, bezpiecznym zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do poszerzonych żył i pajączków piany lub płynu ze środkiem obliterującym czyli zamykającym te niewydolne, poszerzone i mało estetyczne naczynia, powodując ich zarastanie, zanikanie i dając bardzo dobry efekt kosmetyczny.
Zwykle koniecznych jest kilka zabiegów. Przed zabiegiem wykonuje się USG doppler żył celem sprawdzenia, czy nie ma niewydolności głównych pni – żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej.
Zabieg, praktycznie bezbolesny, trwa około 20 minut, po zabiegu zakładana jest pończocha uciskowa i niezbędny jest spacer pół godziny do godziny.
Echoskleroterapia
Echoskleroterapia jest to zabieg uznawany przez światową flebologię za dobrą alternatywę do zabiegu operacyjnego żylaków z głównych pni czyli żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, w wielu krajach refundowany przez kasę chorych, w Polsce jeszcze niestety nie.
Jest zabiegiem małoinwazyjnym, bezpiecznym, polegającym na wprowadzeniu pod kontrolą USG Doppler kolor do niewydolnych żył piany ze środka obliterującego powodującego zamknięcie i zarośnięcie ścian żyły i w ten sposób wyłączenie jej z obiegu, tak jak operacja wyciąga niewydolną żyłę – tutaj żyła zostaje, ale zarasta i tworzy się z niej w przyszłości tkanka włóknista.
Zabieg nie wymaga znieczulenia oraz pobytu chorego w szpitalu. Jest to zabieg obciążony małym ryzykiem powikłań.
Po zabiegu konieczny jest około godzinny spacer oraz noszenie pończochy uciskowej dla dobrego efektu leczenia.
Jest zabiegiem praktycznie niebolesnym, stosowanym do leczenia niewydolności żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej, a także żylaków nawrotowych, po operacjach.
Efekt zabiegu
-jeśli w ciągu pół roku po zabiegu nie nastąpi rekanalizacja, to efekt zabiegu echoskleroterapii jest porównywalny z efektem po prawidłowo wykonanej operacji żylaków
-jeśli żyła częściowo się zrekanalizuje, czyli znów zacznie w niej płynąć krew, czasem konieczny jest kolejny zabieg (gdy obserwujemy refluks)
-przy niewydolności żylnej głównych pni z już wystającymi żylakami najczęściej konieczne jest 2 lub więcej zabiegów.
Przebieg zabiegu echoskleroterapii
– przed zabiegiem należy przygotować się, aby poinformować lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach i chorobach towarzyszących, także o ciąży i okresie karmienia, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu,
– zabieg może być wykonany ambulatoryjnie bez żadnego przygotowania, również bez znieczulenia (używane igły są 3 x mniejsze od tych używanych do pobrania krwi), co zmniejsza ryzyko powikłań,
– po badaniu USG i ustaleniu zasięgu zabiegu pacjent układa się na leżance i po odkażeniu nogi, wykonywane są wkłucia celem wprowadzenia piany lub płynu do naczyń, które chcemy wyłączyć z obiegu (praktycznie zawsze używamy USG w trakcie zabiegu, aby ustalić, gdzie przemieściła się piana),
– pod koniec zabiegu zakłada się opatrunki uciskowe i odpowiednio dopasowaną pończochę, która pozostaje na nodze kilka dni non stop, a następnie powinna być noszona w ciągu dnia do 6 tygodni po zabiegu,
– zabieg trwa około pół godziny; po zabiegu konieczny jest około godzinny spacer, po czym pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności (nosząc oczywiście pończochę uciskową).
Flebogrif
System obliteracji mechaniczno-chemicznej Flebogrif , opracowany przez polską firmę Balton, jest jedną z najnowszych metod leczenia żylaków, będącą połączeniem leczenia endowaskularnego cewnikiem i pianką, jest udoskonaleniem echoskleroterapii – łączy w sobie element mechanicznego uszkodzenia śródbłonka naczyniowego z reakcją chemiczną spowodowaną środkiem obliterującym wpuszczonym do naczynia w piance.
Dwa połączone mechanizmy mające prowadzić do zwłóknienia żył są skuteczniejsze- szczególnie w niewydolnych żyłach o średnicy powyżej 6mm- niż sama echoskleroterapia piankowa. W takich przypadkach zaleca się często leczenie termoablacją radiową lub laserem, co jest z kolei dużo droższe.
Do zabiegu używa się cewników jak w metodzie termoablacji radiowej czy ablacji laserem, ale nie potrzebne jest znieczulenie tumescencyjne (znieczulenie miejscowe). Cewnik jest wprowadzany do żyły pod kontrolą usg, przez który następnie podaje się środek obliterujący. Cała procedura trwa około 30 minut, po zabiegu pacjent może od razu opuścić Poradnię.
Leczenie systemem Flebogrif jest metodą nową, na razie stosuje ją kilka ośrodków w Polsce. Według przeprowadzonych dotychczas badań po 12 miesiącach obserwacji efekt zabiegu utrzymywał się na poziomie 90%, odsetek powikłań był niewielki i podobny do innych metod obliteracji mechaniczno-chemicznej.
Dodatkowym atutem niewątpliwie jest cena zabiegu, niższa w porównaniu do innych metod leczenia endowaskularnego żył.
Zalety zabiegu Flebogrif:
1. większa skuteczność w porównaniu do samej echoskleroterapii,
2. krótki czas zabiegu ok. 30 min.
3. ambulatoryjny tryb zabiegu,
4. niższy koszt w porównaniu do EVRF,
5. brak konieczności znieczulenia tumescencyjnego.
EVRF
EVRF – wewnątrzżylna termoablacja radiowa
Wewnątrzżylna termoablacja z wykorzystaniem fal radiowych (EVRF) jest nowoczesną metodą leczenia niewydolnych naczyń żylnych, polegającą na zamykaniu chorych żył.Wewnątrzżylna termoablacja radiowa została okrzyknięta w roku 2011 złotym standardem w leczeniu niewydolności żylnej. Te małoinwazyjne zabiegi wykonuje się ambulatoryjnie.
Metodą tą można zamykać i likwidować duże żyły (główne pnie – żyłę odpiszczelową), ale również żyły sieciowe i pajączki (również na twarzy i innych miejscach na ciele).
Do zabiegów stosuje się odpowiednie cewniki (do żył głównych pni lub żył sieciowych) i igły (do pajączków nóg i twarzy).
Przeciwwskazaniem do zabiegu są wszelkie ciężkie ogólnoustrojowe lub niewyrównane choroby, jak np. nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzyca. Po wyrównaniu i ustabilizowaniu chorób zabieg można przeprowadzić po konsultacji internistycznej/kontroli przed zabiegiem (w cenie zabiegu).
EVRF żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej
Czyli metoda małoinwazyjnej operacji żylaków kończyn dolnych – polega na obliteracji, tj. zamykaniu żyły odpiszczelowej przy użyciu urządzenia EVRF emitującego fale o częstotliwości fal radiowych. Jest metodą nowoczesną, zapewniającą większy niż przy operacji klasycznej komfort dla pacjenta, zarówno podczas zabiegu jak i po nim.
Zabieg przeprowadzany jest wyłącznie w znieczuleniu miejscowym nogi. W części przypadków jest uzupełniany o podwiązanie żyły udowej oraz o miejscowe wycięcie żylaków, które to działania również są przeprowadzane wyłącznie w znieczuleniu miejscowym nogi.
Aparat EVRF polega na wprowadzeniu do chorej żyły, przez niewielki otwór w skórze specjalnego cewnika zasilanego energią o częstotliwości radiowej (RF). Ten mały cewnik generuje wysoką temperaturę w ścianie żyły, pod wpływem której żyła kurczy się i zamyka, a krew zostaje przekierowana do zdrowych żył. Po zabiegu zakłada się pończochę uciskową. Zwykle w ciągu jednego dnia możliwy jest powrót do normalnego trybu życia.
Jest to zabieg nieco bardziej inwazyjny niż echoskleroterapia, ale mniej inwazyjny i bolesny niż klasyczne usuwanie żył chirurgiczne lub nawet zamykanie żył laserem.
W trakcie zabiegu odczuwalny jest niewielki ból lub nie jest odczuwalny żaden ból.
Zabieg termoablacji radiowej ma bardzo małą ilość nawrotów (około 3%) i wykonywany jest zwykle jako jednorazowy zabieg.
Jest zabiegiem obciążonym również bardzo małą ilością powikłań, m.in. najmniejszym ryzykiem powikłań zakrzepowo-zatorowych spośród znanych metod leczenia żył.
Dodatkowe zalety zabiegów termokoagulacji radiowej żył:
• nie ma ograniczeń w lataniu samolotem po zabiegu,
• zabiegi można wykonywać w okresie karmienia piersią,
• zabiegi można wykonywać latem,
• po zabiegach termokoagulacji pajączków nóg nie jest konieczna pończocha uciskowa.
W Poradni do zabiegów EVRF używamy aparatu belgijskiej firmy F-care. Jest to jedyny aparat do termoablacji radiowej żył pozwalający leczyć różne stadia niewydolności żylnej, tj. główne pnie żylne – żyły odpiszczelowe i odstrzałkowe oraz żyły sieciowe, a także pajączki żylne.
Kompresjoterapia
Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem, zajmuje ważne miejsce w hamowaniu postępu niewydolności żylnej, jest dużo skuteczniejsza niż leki doustne i maści.
Jest leczeniem pierwszego rzutu we wszystkich stopniach zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej. Celem jest zmniejszenie ciśnienia w układzie żylnym, zapobieganie poszerzaniu naczyń żylnych oraz zmniejszenie napięcia ścian żył dzięki poprawie funkcji podudziowej pompy mięśniowej; zmniejszając napięcie ścian łagodzi miejscowe objawy, takie jak bóle, świąd i bolesność uciskowa, a także zmniejsza stan zapalny i obrzęki, poprawia mikrokrążenie, zapobiegając lipodermatosclerosis i owrzodzeniom żylnym (przyspiesza też gojenie owrzodzeń, zmniejsza ryzyko nawrotu i powstawania nowych owrzodzeń).
W zależności od nasilenia choroby stosuje się ucisk od 20-60mmHg.
W ramach profilaktyki stosowanie terapii uciskowej wskazane jest: w ciąży i okresie pooperacyjnym jako metody zapobiegania zakrzepicy żylnej, w czasie długich podróży samolotem, u chorych po przebytej zakrzepicy żylnej w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zespołu pozakrzepowego. W Poradni stosujemy pończochy różnych firm, wybierając z każdej z nich najlepsze produkty firmy Medi, Solidea, Aries, Varisan, Sigvaris.