Podejrzenie zakażenia koronawirusem

Czujesz się źle, masz kaszel i gorączkę? Tak, to mogą być objawy choroby COVID- 19. Niestety, ze względu na swoją specyfikę koronawirus potrafi wywoływać również inne objawy, na które trzeba być czujnym.

Możliwe objawy zakażenia SARS-CoV-2:

  • checkkaszel
  • check gorączka
  • check utrata węchu i/lub smaku
  • check duszność (uczucie braku powietrza)
  • check trudności z oddychaniem (dyskomfort)
  • check zmęczenie, osłabienie
  • check bóle mięśni, bóle głowy
  • check biegunka
  • check bóle gardła
  • check zapalenie zatok przynosowych (ból głowy, zatkany nos)
  • check zapalenie spojówek (przekrwione, łzawiące oczy)
  • check objawy skórne - wysypki, zmiany palców rąk i stóp
covid grafika

Oczywiście, nie każdy objaw - szczególnie występujący samodzielnie - będzie świadczył o zakażeniu. Warto jednak być uczciwym oraz czujnym wobec siebie i innych.

UWAGA - jeśli twoje objawy są bardzo nasilone, jeżeli masz poważne trudności z oddychaniem, uczucie duszności - nie czekaj na test, tylko niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999. Uprzedź, że możesz mieć koronawirusa.

Jak wykonać test na koronawirusa?

Wypełniając internetowy formularz

Przejdź do strony, w formularzu podajesz swoje dane i objawy, jakie obserwujesz. Następnie otrzymujesz skierowanie na test - terminy są bardzo szybko, prawdopodobnie jeszcze w tym samym dniu wykonasz test. Termin możesz wybrać poprzez system internetowy lub wybrać rozmowę z konsultantem, który pomoże ci ustalić miejsce.

Zgłaszając się po teleporadę lub na wizytę stacjonarną do swojego lekarza rodzinnego.

Lekarz również może wystawić ci skierowanie na test. W tym celu zapisz się na poradę do swojego lekarza - po zebraniu krótkiego wywiadu zleci ci on test. Lepiej, żeby była to teleporada - jeśli podejrzewasz u siebie COVID-19, dobrze jest unikać zbędnego przemieszczania się i przebywania w jednym pomieszczeniu z innymi osobami.

Ostatnią opcją jest wykonanie testu prywatnie.

Coraz więcej placówek oferuje wykonanie testu, wymazu lub antygenowego. Nie potrzebujesz wtedy skierowania.

Wszystkie te trzy opcje zakładają, że pacjent sam dojedzie na miejsce wykonania wymazu. Najlepiej zrobić to własnym samochodem.W przypadku osób niesamodzielnych- lekarz podczas porady może wystawić skierowanie na test w domu pacjenta. Wtedy wykonaniem testu zajmuje się lokalna stacja sanitarno- epidemiologiczna, która wysyła do domu pacjenta zespół wymazowy.

Po otrzymaniu skierowania na test automatycznie jest nakładana kwarantanna. Kwarantanna oznacza, że nie możesz opuszczać miejsca jej odbywania (w większości przypadków jest to dom) i rozszerza się też na współmieszkańców. W przypadku negatywnego wyniku testu, zostanie ona zakończona. W przypadku pozytywnego wyniku, zostanie przekształcona w izolację.

WAŻNE! Od momentu wystawienia skierowania - tak jak w przypadku tych od lekarza POZ - dana osoba zostaje objęta 10- dniową kwarantanną. Jest ona anulowana w przypadku negatywnego wyniku.

W trakcie trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje nam wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy wypłacany przez płatnika składek (pracodawcę, zleceniodawcę) lub ZUS.

Najczęściej zadawane pytania:

Gdzie wykonać test?

Korzystając z systemu internetowego, automatycznie otrzymasz miejsce i godzinę wykonania wymazu (lub ustalisz ją z konsultantem). Jeśli lekarz wystawi ci skierowanie, sam wybierasz punkt pobrań - skorzystaj z mapki dostępnej tutaj

Jak się przygotować?

Minimum 2 godziny przed wymazem:

  • nie spożywaj posiłków
  • nie pij
  • nie żuj gumy
  • nie płucz jamy ustnej i nosa
  • nie myj zębów
  • nie przyjmuj leków
  • nie pal papierosów
Co z wynikami?

Wyniki będą dostępne w twoim Internetowym Koncie Pacjenta link tutaj . Może ci je też przekazać lekarz, jeśli nie posiadasz IKP.

Miałem bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, co teraz?

Jeśli miałeś kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19, obowiązuje cię przez 10 dni kwarantanna, liczona od dnia kontaktu . Od tej reguły są dwa wyjątki - kwarantannie nie muszą się poddawać osoby zaszczepione na koronawirusa (chodzi o ukończone szczepienie - czyli dwie dawki w przypadku preparatu Pfizera, Moderny czy AstraZeneca) i ozdrowieńcy (oczywiście dopiero po ukończeniu izolacji czy hospitalizacji).

Kwarantannę nałoży na ciebie sanepid - jeśli jednak nie otrzymasz informacji, że masz kwarantannę, możesz zgłosić się samodzielnie poprzez formularz internetowy link tutaj . Ważne - twoi domownicy nie podlegają kwarantannie, zgodnie z zasadą ‘kontakt z kontaktem nie jest kontaktem’.

Jestem na kwarantannie, co mam robić?

Przede wszystkim - pozostać w domu i obserwować się pod kątem objawów. Nie ma potrzeby mierzenia temperatury co godzinę - dwa razy na dobę w zupełności wystarczy, o ile oczywiście nie czujesz się źle.

Zakaz opuszczania domu dotyczy też spacerów z psem czy wyjścia do sklepu.

Przemyśl kwestię swojej pracy - jeśli możesz i chcesz pracować zdalnie, możesz to robić. Jeśli masz ubezpieczenie chorobowe, za okres kwarantanny przysługuje ci zasiłek chorobowy.

Współpracujemy