Szczepienia

Szczepienia
Profilaktyka zdrowotna poprzez szczepienia

Z myślą o naszych Klientach stworzyliśmy kompleksowe programy szczepień profilaktycznych. Szczepienia ochronne są jedną z podstawowych form przeciwdziałania chorobom zakaźnym. Są zarówno dostępnym jak i opłacalnym dla pracodawcy środkiem działań profilaktycznych - inwestycją na lata, która pozwala odpowiednio wcześnie przygotować nasz organizm do konfrontacji z drobnoustrojem, jak i obrony przed nim. Poniesione wydatki przekładają się na korzyści ekonomiczne dzięki ograniczeniu zachorowań pracowników, a tym samym zmniejszeniu absencji, kosztów związanych z zastępstwami i nadgodzinami. Szczepienia w firmie są planowane indywidualnie do potrzeb wynikających z profilu działalności i zgodnie z kalendarzem szczepień.

Nasza oferta obejmuje szereg szczepień m.in. przeciw grypie, tężcowi, wściekliźnie, kleszczowemu zapaleniu mózgu, meningokokom, pneumokokom.

Szczepienia przeciw grypie
wykonuje się raz w roku w porze jesiennej, szczepionka zawiera unieczynnione wirusy przewidywane za najaktywniejsze w danym sezonie, 1 dawka szczepionki, wymagana jest zgoda pracownika
Szczególnie zalecane: firmom, gdzie występuje duża ilość osób, które ze względu na rodzaj pracy lub inne czynniki często się ze sobą kontaktują oraz w firmach ze względu na specyfikę pracy np. wykonywanie jej w niskich temperaturach, poza pomieszczeniami.

Szczepienia przeciw tężcowi
wykonywane w ciągu całego roku, u dorosłych zaleca się 1 dawkę szczepionki co 10 lat, wymagana jest zgoda pracownika. Tężec jest zakaźną chorobą układu nerwowego. Do zakażenia może dojść przez poprzez zanieczyszczenie uszkodzonej skóry, zranienia, oparzenia. Powoduje nadwrażliwość na bodźce, porażenie mięśni, a nawet zgon.
Szczególnie zalecane: osobą pracującym w kontakcie z glebą lub zwierzętami gospodarczymi – w rolnictwie, ogrodnictwie oraz wykonującym pracę przy usuwaniu odpadów komunalnych, leśnictwie.

Szczepienia przeciw wściekliźnie
w zależności czy szczepienie jest wykonywane przed ekspozycją czy po ekspozycji, szczepionka jest podawana w 3 dawkach (przed ekspozycją) lub w 5 dawkach (po ekspozycji) wg zaleceń lekarza, wymagana jest zgoda pracownika Szczególnie zalecane: osobom pracującym w laboratoriach przy badaniach wykorzystujących wirus wścieklizny, lekarzom weterynarii, opiekunom zwierząt, leśnikom, myśliwym oraz osobą zamieszkującym lub podróżującym do obszarów, gdzie występuje wścieklizna.

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
wykonywane zimą lub wczesną wiosną, 3 dawki szczepionki plus dawka przypominająca, wymagana jest zgoda pracownika Szczególnie zalecane: osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby: w szczególności osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, ogrodnikom, młodzieży odbywającej praktyki oraz turystom i uczestnikom obozów i kolonii.

Szczepienie przeciw Meningokokom
wykonywane w ciągu całego roku, 1 dawka dla osób dorosłych, wymagana jest zgoda pracownika. Nosicielami Meningokoków są ludzie (10-25%) populacji. Bakterie bytują w wydzielinie nosowo-gardłowej. Przenoszą się drogą kropelkową lub bezpośredni kontakt np. dzielenie się jedzeniem, piciem. Objawy mogą przypominać grypę lub inne zakażenie wirusowe. Najczęściej powodują posocznicę (sepsa) lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Po zakażeniu choroba ma przebieg piorunujący – powoduje śmierć lub trwałe kalectwo. Szczególnie zalecane: osobom pracującym w szkołach, urzędach, w wojsku oraz tam, gdzie występują duże skupiska ludzi.

Szczepienia przeciw Pneumokokom
wykonywane w ciągu całego roku, 1 dawka dla osób dorosłych, wymagana jest zgoda pracownika. Nosicielem Pneumokoków są ludzie, bakterie bytują w jamie nosowo-gardłowej. Najczęściej powodują posocznicę (sepsa), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych i zapalenie płuc. Szczepionka znosi nosicielstwo pneumokoka.
Szczególnie zalecane: osobom pracującym w szkołach, urzędach, w wojsku oraz tam gdzie występują duże skupiska ludzi.

Szczepienie przeciw WZW A i WZW B
wykonywane w ciągu całego roku, wymagana jest zgoda pracownika. WZW A – 2 dawki szczepionki, do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową poprzez spożycie żywności lub wody zakażonej wirusem. WZW B - 3 dawki szczepionki oraz dawka przypominająca w szczególnych przypadkach medycznych – wg zaleceń lekarza. Do zakażenia może dojść podczas zabiegów medycznych, w tym wizyta u stomatologa, a także niemedycznych np. w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu. Istnieje możliwość zaszczepienia się przeciw WZW A i WZW B za pomocą jednej szczepionki skojarzonej w schemacie 3 dawkowym.
Szczególnie zalecane: osobom narażonym na zranienia i zakażenia: fryzjerzy, kosmetyczki, policja.

Szczepienia wykonywane są, po wcześniejszej rejestracji, w naszych placówkach, a także w trosce o Państwa wygodę oraz dostępność czasową proponujemy realizację programu szczepień w siedzibie Państwa firmy (dla grup powyżej 25 osób).

Wykwalifikowana kadra lekarska i pielęgniarska gwarantuje wykonanie tej usługi na najwyższym poziomie. O wysokiej jakości naszych usług świadczy również posiadanie przez naszą przychodnię certyfikatu zarządzania jakością wg normy ISO 9001:2000.



W celu przygotowania oferty dotyczącej szczepień profilaktycznych zapraszamy do kontaktu z naszym Departamentem Sprzedaży.
Kontakt: medycynapracy@centermed.pl Infolinia: 801 404 402