Przygotowanie do badań

 Zalecenia na Badania Specjalistyczne

NAZWA BADANIA

PRZYGOTOWANIE

USG jamy brzusznej

 Na 6 godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków, można pić jedynie wodę przegotowaną lub mineralną niegazowaną. W dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających. Nie należy również przed badaniem żuć gumy ani palić papierosów.


RTG kręgosłupa L-S

W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać jedynie pokarmy płynne i nie zawierające błonnika oraz wskazane jest też przyjmowanie Espumisanu w dawce 3x2 kapsułki. W dniu badania należy być na czczo i przyjąć rano Espumisan. W przypadku braku wypróżnienia w dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć łagodny środek przeczyszczający, dostępny w aptece bez recepty.


Badanie urodynamiczne

Na badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem; przed badaniem należy wypić 3 szklanki niegazowanej wody mineralnej (osoby  z oddawaniem moczu częściej niż co godzinę mogą wypić mniejszą ilość). NIE NALEŻY ODDAWAĆ MOCZU PRZYNAJMNIEJ 2 GODZ. PRZED BADANIEM. W chwili badania pacjent powinien odczuwać naturalną potrzebę oddania moczu.


Echokardiografia

Na 6 godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków, wolno jedynie pić wodę.


Badanie moczu

Do badania najlepszy jest mocz pobrany rano, po przerwie nocnej (min. 4 godz od ostatniej mikcji). Po umyciu i osuszeniu zewnętrznych okolic moczowo- płciowych, do badania należy pobrać mocz, ze „środka strumienia” tzn. pierwszą porcję oddajemy do toalety, następnie do pojemniczka ok. 150ml i resztę do toalety. Próbkę należy jak najszybciej dostarczyć  do badania. Mocz należy pobrać do specjalnego jednorazowego pojemnika. Badanie nie powinno być wykonywane w okresie miesiączkowania oraz w pierwszych trzech dniach po zakończeniu miesiączki.


Spirometria

Na 1-2 godz. przed badaniem nie należy spożywać obfitych posiłków, pić kawy oraz palić papierosów gdyż utrudni to swobodne oddychanie.


Mammografia

Badanie najlepiej wykonać między 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu czy też kremu w okolicy górnej połowy ciała. Pachy powinny być ogolone.


Gastroskopia

Na 6-8 godzin przed badaniem nie powinno się spożywać pokarmów ani płynów gdyż dwunastnica i żołądek powinny być puste. Nie należy również palić papierosów i żuć gumy. W przypadku kiedy pacjent spożywa leki powinien je przyjąć we wczesnych godzinach rannych i popić niewielką ilością wody.

UWAGA; Chorzy na cukrzycę powinni  zmodyfikować czas podania insuliny i leków doustnych do zmienionej pory posiłków w tym dniu.

Pacjent w dniu badania powinien zgłosić się z wynikiem badania krwi na HBS antygen lub zaświadczeniem o szczepieniu na WZW typ B.


Kolonoskopia

Do przygotowania się do badania należy kupić w aptece jedno opakowanie (4 saszetki) preparatu FORTRANS.

Na trzy dni przed planowanym zabiegiem endoskopowym nie należy spożywać owoców pestkowych (winogron).

W przeddzień badania rano można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw, potraw mięsnych oraz napojów gazowanych).

W dniu poprzedzającym badanie, około godz. 14.00, należy przygotować 4 litry roztworu preparatu FORTRANS rozpuszczając każdą z 4 torebek w jednym litrze niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu około 6 godzin.

Jeżeli badanie zaplanowane jest w godzinach popołudniowych, w dniu poprzedzającym badanie, około godz. 16.00,  należy wypić 2 litry przygotowanego roztworu FORTRANS. Kolejne 2 litry należy wypić w godzinach rannych w dniu badania.

Od momentu przyjmowania preparatu FORTRANS nie należy spożywać posiłków. Można pić dowolną ilość niegazowanej wody.

Osoby przyjmujące na stałe leki nasercowe bądź na nadciśnienie tętnicze powinny przyjąć dawkę poranną popijając niewielką ilością wody. Leków na cukrzycę w dniu badania nie wolno przyjmować! Leki przeciwzakrzepowe (Acenocumarol, Sintrom) należy odstawić na 5 dni przed badaniem, po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem prowadzącym (ewentualna zamiana leków doustnych na zastrzyki podskórne (Fraxiparyna, Clexan).

Prosimy o przyniesienie posiadanej dokumentacji medycznej (karty informacyjne z pobytów szpitalnych, opisów poprzednio wykonywanych badań endoskopowych, spis przyjmowanych przewlekle leków).

Na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą.


USG układu moczowego, prostaty, narządów rodnych

Do tego rodzaju badania należy przystąpić z pełnym pęcherzem.

EEG

Przez 24 godziny poprzedzające badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających ani spożywać napoi alkoholowych. Na badanie należy przyjść wypoczętym, wyspanym i po spożyciu lekkiego posiłku. Przed badaniem należy wymyć włosy ale nie wolno używać żadnych kosmetyków do stylizacji włosów.


EMG

Zaleca się aby przed badaniem pacjent nie stosował balsamów ani kremów do ciała.