Informacje dla Pacjentów CenterMed w związku z nowym koronawirusem

Jeśli Twoje objawy są łagodne skontaktuj się telefonicznie z rejestracją lekarza rodzinnego! NIE ZGŁASZAJ SIĘ DO PRZYCHODNI BEZ WCZEŚNIEJSZEJ ROZMOWY TELEFONICZNEJ! Dla Pacjentów CenterMed Warszawa zadzwoń na 225924800

Po 18:00 oraz w dni wolne zadzwoń do placówek Opieki Nocnej i Świątecznej https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna/



W CELU NAJLEPSZEJ OCHRONY PRZED POTENCJALNYM ZAGROŻENIEM ZWIĄZNYM Z NOWYM KORONAWIRUSEM NALEŻY DOKŁADNIE ZAPOZNAĆ SIĘ Z AKTUALNYMI WYTYCZNYMI UMIESZCZONYMI NA OFICJALNYCH STRONACH RZĄDOWYCH ORAZ GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO:

https://www.gov.pl/koronawirus (PL)

https://www.gov.pl/zdrowie/coronavirus (EN)

https://gis.gov.pl/aktualnosci/ (PL)

PONIEWAŻ SYTUACJA MOŻE SIĘ ZMIENIAĆ – NALEŻY PRZYNAJMNIEJ RAZ DZIENNIE SPRAWDZAĆ CZY NIE POJAWIŁY SIĘ DODATKOWE INFORMACJE.

 

NAJLEPSZYMI ŹRÓDŁAMI UZUPEŁNIAJĄCYMI, SĄ MATERIAŁY NA ANGLOJĘZYCZNYCH STRONACH:

https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china (EN)

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 (EN)

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters (EN)

 

Najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny tj. mycie oraz dezynfekcja rąk, unikanie dotykania twarzy, pozostawanie w bezpiecznej odległości od osób z objawami choroby (zwłaszcza osób kaszlących).

https://gis.gov.pl/aktualnosci/nowy-koronawirus-sars-cov-2-zalecenia-2/ (21.02.2020)

Warto pamiętać, że objawy charakterystyczne dla nowego koronawirusa występują także w wielu innych chorobach wirusowych (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjnych (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama) dlatego należy zachować opanowanie w razie występowania objawów tj. gorączka, kaszel, duszności, trudności w oddychaniu – poza objawami klinicznymi należy uwzględnić kryteria epidemiologiczne: przebywanie w regionie utrwalonej transmisji (https://www.ecdc.europa.eu/en/areas-presumed-community-transmission-2019-ncov) lub kontakt z osobą o potwierdzonym lub prawdopodobnym zarażeniu.

 

Warto wiedzieć jak postępować nie tylko kiedy przyjeżdżamy do Polski z regionu z utrwaloną transmisją wirusa – ale także pamiętać, CO ZROBIĆ JEŚLI OKAŻE SIĘ, ŻE OSOBA Z KTÓRĄ MIELIŚMY KONTAKT ZOSTANIE ROZPOZNANA JAKO OSOBA ZARAŻONA LUB POTENCJALNIE ZARAŻONA.


W obu przypadkach należy telefonicznie lub poprzez email zgłosić się do stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu objęcia 14 dniowym nadzorem.

W tym czasie należy rano i wieczorem mierzyć temperaturę ciała oraz obserwować czy pojawią się u nas objawy charakterystyczne dla nowego koronawirusa.

 

W okresie 14 dni należy unikać kontaktu z osobami w podeszłym wieku, dziećmi oraz osobami które posiadają inne schorzenia. Należy ograniczyć aktywność towarzyską.

 

WYTYCZNE GIS https://gis.gov.pl/aktualnosci/zasady-postepowania-z-osobami-podejrzanymi-o-zakazenie-nowym-koronawirusem-2019-ncov/ (Zobacz diagram w pkt. II)
 

 

DANE DO ZGŁOSZENIA DLA MIESZKAŃCÓW WARSZAWY:

Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

Zgłoszenia pod numerem 22 310 79 36 lub 22 310 79 04

e-mail: koronawirus@pssewawa.pl
w dni robocze: 8:15 - 15:15

LUB

Numer alarmowy:

606 10 80 40 (24/7)

Jeśli nie mamy objawów choroby to po godzinie 15:15 najlepiej wysłać email, jeśli zauważymy nawet niewielkie objawy choroby można skorzystać z numeru alarmowego.

DLA INNYCH REGIONÓW POLSKI
https://www.gov.pl/attachment/54f52b6e-c5a4-4a84-b134-3cc0bb11daa6

 

Jeśli objawy takie jak gorączka, kaszel, bóle mięśni, potliwość nie są intensywne oraz BRAK jest objawów takich jak duszności lub trudności w oddychaniu – należy telefonicznie skontaktować się z przychodnią lekarza rodzinnego oraz dokładnie poinformować o sytuacji (fakcie ewentualnego powrotu z zagranicy lub kontaktu z osobą zarażoną) – należy zrezygnować z samodzielnego przychodzenia do przychodni bez uprzedniego kontaktu telefonicznego, unikać podróżowania publiczną komunikacją a także unikać skupisk ludzi.

 

Osoby które mają objawy tj. kaszel powinny stosować maseczki ochronne w celu ograniczenia możliwości przekazania infekcji innym. Jeśli nie dysponujemy profesjonalną maseczką to w miejscach publicznych można zakryć usta chustą lub lekkim szalikiem w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się kropelek oddechowych podczas kaszlu (pod warunkiem, że chustka lub szalik nie ograniczają oddychania lub nie powodują znacznego dyskomfortu).

 

Jeśli zaobserwujemy objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka oraz jeden z objawów: kaszel, duszności, nadmierna potliwość, ból mięśni, zmęczenie) należy zgłosić się do szpitala zakaźnego.

 

ODDZIAŁY ZAKAŻNE DLA WARSZAWY:

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZAKAŹNY W WARSZAWIE
UL. WOLSKA 37

ODDZIAŁ CHORÓB ZAKAŹNYCH

Izba Przyjęć
(22) 33 55 261
(22) 33 55 265

e-mail: ip@zakazny.pl

Lekarz Dyżurny
(22) 33 55 330

 

===

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
KLINIKA CHORÓB INFEKCYJNYCH I ALERGOLOGII
SZASERÓW 128 (PRAGA-POŁUDNIE)
261 818 396, 261 817 666, 22 810 80 89
 

===
CENTRALNY SZPITAL KLINICZNY MSWIA,
ODDZIAŁ CHORÓB WEWNĘTRZNYCH I HEPATOLOGII,
UL. WOŁOSKA 13 (MOKOTÓW)

TELEFON CENTRALNY:
22 508 20 00


DLA INNYCH REGIONÓW POLSKI:
https://www.gov.pl/attachment/3b7393a3-6f31-48a8-b513-b80be8514321

W razie sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu (np. duszność, trudności w oddychaniu, zwłaszcza u osób starszych, dzieci lub osób z chorobami współistniejącymi) należy skonstatować się z pogotowiem ratunkowym pod numerem 112 lub z telefonów stacjonarnych także numerem 999.

 

Szczegółowych informacji można zasięgnąć na infolinii NFZ pod numerem 800 190 590 (czynna całodobowo)