Ból karku

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2020-06-24

Ból karku

Ból karku jest dolegliwością, która w widoczny sposób może uprzykrzyć życie i utrudnić normalne funkcjonowanie. Czy istnieją sposoby, które ustrzegą przed zwyrodnieniami kręgów lub ulżą w bólu, który już występuje?

Skąd pojawia się ból karku?
Obecnie ból karku występuje u coraz większej liczby ludzi. Najczęściej jest on następstwem wielogodzinnej pracy przy komputerze, podczas której nie zachowujemy odpowiednich zasad i higieny pracy. Prawidłowa postawa, wygodne krzesło, biurko z odpowiednią wysokością i dobrze ustawiony monitor to złoty graal rodzimych biur. Rzadko zdarza się, by miejsce pracy było zaprojektowane w sposób ergonomiczny i zgodny z wytycznymi. Zgarbiony, pochylony do monitora lub niemal leżący na krześle pracownik, to częsty widok.     Większość z nas zdaje sobie sprawę, że długie utrzymywanie złej pozycji ciała może doprowadzić do nieodwracalnych zwyrodnień.
Bóle szyi i karku pojawiają się także od spania w niewygodnej pozycji, ale także przez stres i brak ruchu. Ból, drętwienie, ucisk – takie objawy obserwowane każdego dnia  powinny wzbudzić czujność, a sytuację należy uznać za potencjalnie niebezpieczną.

Przyczyny bólu karku
Przyczyn bólu karku jest wiele i mogą być one bardzo prozaiczne. Przebywanie w przeciągu i wystawianie szyi na zimny, ostry wiatr może zakończyć się stanem zapalnym mięśni.
Bóle karku często występują jako konsekwencja długotrwałego napięcia mięśni, które często wywoływane jest stresem. Przeciążeniu kręgów szyjnych i ich zniekształceniu sprzyja wielogodzinne przebywanie przed monitorem komputera, niewygodne krzesło, brak aktywności fizycznej i bierny sposób wypoczywania. Brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie karku, może to doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych.
Ból w obrębie szyi i karku może pojawić się także jako konsekwencja urazu lub kontuzji. Zdarza się, że podczas zbyt intensywnych ćwiczeń nastąpi nadmierne skręcenie lub wyprostowanie szyi, co skutkować może ostrym, intensywnym bólem. W takiej sytuacji, jeśli ból nie ustępuje, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Przebyte urazy, często występujące w wypadkach komunikacyjnych, mogą uszkodzić struktury kręgosłupa szyjnego. 
Kolejną przyczyną bólu karku mogą być zmiany reumatyczne, objawiające się bólami całego ciała – mięśni i stawów. To częste schorzenie, którego nie wolno lekceważyć, gdyż skutkować może nieodwracalnymi zmianami w strukturze kręgów, a prowadzić może nawet do niedowładów i paraliżu.

Jak radzić sobie z bólem karku?
Sposobów radzenia sobie z bólami karku i szyi jest wiele, ale należy je dostosować do rodzaju bólu. W przypadku, gdy ból nie jest bardzo uciążliwy, pojawia się rzadko i możemy powiązać go z przyczyną, to nie powinniśmy się martwić. Wystarczy zastosować kilka prostych, domowych sposobów, które ulżą w cierpieniu. Należy pamiętać o ćwiczeniach rozluźniających i prawidłowym podparciu kręgów szyjnych, a nie tylko głowy. Na bóle, które są wynikiem stresu lub niewygodnej pozycji pomaga zwykle delikatny masaż i krótka przerwa w pracy. Jednym ze sposobów zapobiegania bólom jest zadbanie o wygodne łóżko z dobrze wyprofilowanym materacem i poduszką, które pomogą utrzymać prawidłową pozycję podczas snu.
Jeśli ból karku występuje przewlekle, jest ostry i bardzo uciążliwy należy skonsultować się z lekarzem.

Leczenie
Niestety, nie istnieją skuteczne sposoby na wyeliminowanie zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa. Leczenie bólu zwyrodnieniowego ma charakter jedynie zachowawczy. W wielu przypadkach ulgę przynosi odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja, dostosowana do rodzaju zwyrodnienia. Środki przeciwbólowe nie likwidują przyczyny bólu i powinny być tylko doraźnym elementem leczenia. Długotrwałe, promieniujące bóle karku należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który, jeśli sytuacja będzie tego wymagała, skieruje pacjenta do neurologa, ortopedy czy reumatologa.