Jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy?

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2020-06-10

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy?

Bóle głowy przychodzą czasem do każdego i radzimy sobie z nimi na wiele sposobów. Taki ból to często objaw innej choroby i jeśli jest on nawracający, to z pewnością nie należy go lekceważyć.

Rozróżniamy różne rodzaje bólu głowy, np.: pulsujący, tępy czy rozsadzający. Takie dolegliwości najczęściej związane są z pewnymi defektami układu krążenia. Rozszerzone naczynia krwionośne, które otaczają opony mózgowe, drażnią zakończenia nerwowe, co skutkuje cierpieniem.

Czynniki wpływające na występowanie bólów głowy

W czasach, gdy wielu z nas większość swojej pracy wykonuje przed monitorem komputera, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę tego rodzaju pracy. Prawidłowa postawa przy biurku, dbanie o relaks i odpoczynek oczu – to rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Często zdarza się, że pozornie niewielkie zaniedbanie doprowadzić może do nieodwracalnych schorzeń lub męczących i nawracających bólów głowy.

Nasze życie pędzi i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaniedbania w podstawowych potrzebach fizjologicznych mogą być sygnalizowane przez ból. Brak odpowiedniej ilości snu i odpoczynku, często także głód i długotrwałe utrzymywanie niewygodnej pozycji sprawiają, że nasz organizm zacznie dawać znaki iż coś jest nie tak. Warto obserwować swoje ciało i reakcje na bodźce zewnętrzne, zmiana nawyków na dobre może pomóc w pozbyciu się nawracających i męczących bólów głowy.

Jednym z głównych i niemal najbardziej powszechnym czynnikiem, który wywołuje bóle głowy i migreny są silne napięcia emocjonalne i stany długotrwałego stresu. Unikanie takich bodźców nie jest proste, a czasem zdarza się, że jest wręcz niemożliwe. Warto jednak zapoznać się z naturalnymi sposobami na łagodzenie stresu.

Najłatwiejszym sposobem na walkę z bólem głowy jest zażycie tabletek zawierających paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowym. Należy pamiętać, że jest to tylko działanie doraźne, które złagodzi ból, który już się pojawił.

Można próbować też naturalnych środków, które pomogą zapobiegać bólom. Są to ćwiczenia relaksacyjne, a także masaże rozluźniające. Stosowanie olejków eterycznych o zapachu lawendy i picie naparów z melisy również może mieć zbawienny i kojący wpływ na układ nerwowy.

 

Rodzaje bólów głowy

Wyróżniamy kilka rodzajów i umiejscowień bólu w czaszce, należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku wskazują one jednoznacznie na jakąś jednostkę chorobową. Bóle głowy dzielą się na pierwotne i wtórne, a dojście do tego czy są one następstwem innej choroby wymaga diagnostyki i konsultacji z lekarzem. Najczęstszym samoistnym bólem jest migrena, na którą skarży się coraz większa liczba pacjentów.

Niektóre rodzaje bólów głowy:

- ból pojawiający się z tyłu głowy i zlokalizowany u podstawy czaszki może mieć wiele przyczyn. Najczęstszym powodem występowania takiego objawu jest nadciśnienie tętnicze, a także przeciążenia występujące w kręgosłupie szyjnym,

- jednostronny ból głowy to charakterystyczny objaw migreny, ale może być także następstwem przeciążenia barków,

- ból w skroniach zwykle jest objawem migreny.

 

Wtórne bóle głowy

Wtórne bóle głowy powodowane są przez szereg różnych chorób, niektóre z nich wymagają szczegółowej diagnostyki i specjalistycznych badań, a także wdrożenia leczenia. Ból głowy towarzyszy krwotokom podpajęczynówkowym i udarom mózgu. Jest także jednym z pierwszych objawów guzów wewnątrzczaszkowych, czy chorób kości czaszki. Powszechny jest ból głowy pojawiający się u osób z nadciśnieniem i chorych na jaskrę.

 

Co robić, gdy ból nie daje za wygraną?

Przewlekłe, ostre i nawracające bóle głowy są sygnałem do działania i udania się do lekarza. Nie wolno lekceważyć tego typu objawów, gdyż mogą one towarzyszyć chorobie, która szybko zdiagnozowana może zostać wyleczona, a bóle głowy z przykrej dolegliwości zmienią się w wspomnienie.