Ból pleców - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2020-06-24

Ból pleców - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Ból pleców to jedna z najczęstszych przypadłości, dotyka niemal każdego. Jednak jej przyczyny mogą być bardzo różne. Co robić, gdy bolą plecy?

Zadbaj o kręgosłup
Ból pleców: mięśni, kręgosłupa lub wypadnięcie dysku to najczęstsze przyczyny zwolnień wystawianych pracownikom przez lekarzy. Stres, zmęczenie, palenie tytoniu, chodzenie na wysokich obcasach czy nieprawidłowa pozycja przyjmowana podczas kilkugodzinnej pracy, a także przeciążenia – wszystko to wpływa negatywnie na kondycję naszych kręgosłupów.
Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, brak ruchu i wady postawy powstałe w dzieciństwie prowadzą do pogorszenia elastyczności kręgosłupa. Efektem tego są dolegliwości bólowe, można sobie z nimi radzić poprzez wprowadzenie do życia regularnej aktywności fizycznej np.: gimnastyki, pływania, jogi. Jeśli po dłuższym czasie nie zauważymy żadnej poprawy, warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który skieruje nas do gabinetu fizjoterapii lub masażu. 

Rodzaje bólu pleców
Ból posturalny jest wynikiem przeciążenia struktur tkankowo-stawowych. Pojawia się przede wszystkim w wyniku długiego utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała. To ból pleców, który jest nieokreślony, niestały, występuje przede wszystkim w piersiowym odcinku kręgosłupa.
Ból, który kwalifikuje się, jako ból pochodzenia kręgosłupowego charakteryzuje się tym, że nasila się podczas ruchu, dźwigania ciężkich rzeczy i podnoszeniu przedmiotów z ziemi w pozycji pochylonej, a nie w kucając. Ból kręgosłupa łagodnieje podczas odpoczynku lub przy całkowitym braku aktywności fizycznej. Najpoważniejsza przyczyny bólu kręgosłupowego to infekcje, np. zapalenie szpiku kostnego, a także guzy i nowotwory w rdzeniu kręgowym lub samym kręgosłupie.
Ból pleców, którego pochodzenie jest pozakręgosłupowe nie nasila się podczas ruchu i może on wskazywać na występowanie poważnych chorób.

Przyczyny bólu pleców
Ból pleców może być spowodowany wieloma chorobami, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Każdy ból, który budzi niepokój, powinien być konsultowany z lekarzem i diagnozowany.
- wypadnięcie dysku to przepuklina międzykręgowa, powodująca bardzo silny ból, jej efektem mogą być zaburzenia czucia i problemy z poruszaniem
- złamanie kręgów,
- urazy, zwichnięcia, skręcenia kręgosłupa,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- choroby reumatyczne
Pozakręgowe przypadłości, których efektem jest ból pleców:
- półpasiec,
- zapalenie opon mózgowych,
- rozwarstwienie aorty,
- zapalnie nerek lub zapalenie prostaty,
- tętniak aorty brzusznej,
- ciąża pozamaciczna,
- zawał.

Leczenie bólu pleców:
Powodów, przez które możemy odczuwać ból w plecach jest bardzo dużo, samemu można pomóc sobie jedynie doraźnie, stosując środki przeciwbólowe, ciepłe okłady, lub przybierając wygodną pozycję, która odciąży kręgosłup. Zazwyczaj ból pleców nie jest groźną przypadłością. Należy jednak pamiętać, że wiele dolegliwości, które zostaną zignorowane, może skończyć się kalectwem lub śmiercią. Co powinno wzbudzić czujność i skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza? Bóle pleców, które utrzymują się ponad tydzień, zwłaszcza jeśli towarzyszy im gorączka, dreszcze, bóle mięśni. Ból pojawiający się po urazie, nawet takim, który wydaje się niegroźny, np. podczas nagłego hamowania samochodem. Jeśli doszło do niedowładu kończyn, bądź problemów z poruszaniem się. Ostry ból, który pojawia się nagle i jest nawracający.
Ból to sygnał od organizmu, który mówi, że zaczyna w nim dziać się coś, co nie jest dobre. Warto reagować na każdy taki sygnał.