Kontuzje w sporcie
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2020-06-24

Sport i aktywność fizyczna to zdrowie, wszyscy o tym wiedzą. Czy aby na pewno? Wiele kontuzji i urazów powstaje podczas uprawiania sportu. Regularne uprawianie sportu i aktywność fizyczna daje nam wiele korzyści, ale czasem kończy się urazem, którego można było uniknąć. Jakie są najczęstsze kontuzje?
Urazy w sporcie
Kontuzje i urazy w sporcie dzielą się na dwie kategorie: stan przewlekły i ostry. Stan przewlekły urazu wskazuje na to, że już od dłuższego czasu pogłębialiśmy uraz. Regularne nadwyrężanie mięśnia, ścięgna czy stawu powoduje w nim serię mikrourazów, które na początku nie są odczuwalne. Wraz z pogłębianiem stanu kontuzji zaczyna objawiać się bolesność, tkliwość, a czasem problemy z poruszaniem. Urazy zwane ostrymi to te, które pojawiają się nagle, a ból jest silny i nie ustępuje.
Ostre kontuzje
Najczęściej występującym urazem jest skręcenie stawu, zwykle stawu skokowego czyli kostki, lub stawu kolanowego. Jest to spowodowane przekroczeniem ruchu stawu, powierzchnie stawowe przesuwają się, co powoduje ból, obrzęk, często widoczny krwiak. Kolejnym ostrym urazem są naciągnięcia i naderwania mięśni. Często przytrafiają się one osobom, które trenują sporty siłowe, jednak nie jest to reguła. Taka dolegliwość może spotkać każdego i być wynikiem różnego rodzaju przeciążenia tkanki. Rozpoznanie takiej kontuzji jest zazwyczaj łatwe – naderwany mięsień sprawia ogromny ból, zwłaszcza podczas prób ruchu, pojawiają się także zasinienia i obrzęki. Podobne objawy ma naciągnięcie mięśnia, dlatego z podejrzeniem jeden i drugiej kontuzji należy udać się do lekarza. Bardzo popularną kontuzją, zarówno wśród amatorów, jak i zawodowych sportowców, są zerwania i naciągnięcia ścięgien i więzadeł. Podobnie, jak przy skręceniu stawu, zerwanie lub naderwanie ścięgna lub więzadła spowodowane jest przekroczeniem jego zakresu ruchu lub przeciążeniem. Najbardziej powszechnym urazem jest uszkodzenie ścięgna Achillesa, przytrafia się on głównie biegaczom i piłkarzom. Zerwane więzadła to przypadłość narciarzy i piłkarzy. Niestety, ale zerwanie więzadeł zwykle musi zostać naprawione operacyjnie.
Leczenie kontuzji sportowych
Duża część kontuzji sportowych nie wymaga interwencji chirurgicznej. Najczęściej, gdy uraz jest lekki, wystarczy odciążyć uszkodzoną kończynę, przykładać zimne kompresy i na jakiś czas zmniejszyć intensywność treningów. Jeśli jednak ból i obrzęk nie ustępują, a poruszanie się jest w jakiś sposób utrudnione, to jest to niezawodny znak, że nadszedł czas na wizytę u lekarza. Lekarz zaleci odpowiednie metody leczenia oraz rehabilitacji, która pomoże wrócić do pełnej sprawności.
Czy można zapobiec urazom?
Żeby zmniejszyć szanse na urazy i kontuzje podczas uprawiania sportu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową rozgrzewkę. Przed rozpoczęciem, ale także po jego zakończeniu, należy się dobrze rozciągnąć. Ćwiczenia dostosuj do swoich możliwości, gdy zaczynasz odczuwać ból lub dyskomfort wykonując jedno z nich zmień je, wybierz coś łatwiejszego, nie przeciążaj organizmu. Dostosuj swoje stanowisko pracy, tak by było bezpieczne, ergonomiczne i zdrowe dla kręgosłupa i prawidłowej postawy ciała. Wzmacniaj mięśnie, stosuj dobrze zbilansowaną dietę, by unikać niedoborów witamin i minerałów. Ćwicz, ale tak, by wyszło to na zdrowie.