Zaburzenia snu

Kategoria:

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu – grupa zaburzeń  snu, które mogą dotyczyć długości snu, jak i jego jakości. Niektóre zaburzenia snu są na tyle poważne, że zakłócają normalne fizyczne, umysłowe i emocjonalne funkcjonowanie. Badaniem powszechnie stosowanym w niektórych zaburzeniach snu jest polisomnografia. 

 

Do zaburzeń snu zalicza się: 

- dyssomnie 
- bezsenność 
- nadmierną senność 
- narkolepsję 
- zaburzenia rytmu snu i czuwania 
- zespół nagłej zmiany strefy czasowej 
- zespół opóźnionej fazy snu 
- zespół przyspieszonej fazy snu 
- parasomnie 
- upojenie senne 
- lęki nocne 
- somnambulizm 
- koszmary senne 
- katatrenia 
  
Charakterystyka

Wśród dyssomni wyróżnia się: 
•    bezsenność – diagnozowana jest wówczas, gdy pacjent ma problemy z zaśnięciem lub utrzymaniem snu przez więcej niż 3 noce w ciągu tygodnia. Kiedy sytuacja taka trwa dłużej niż miesiąc, mamy do czynienia z bezsennością przewlekłą. Najczęstszą przyczyną bezsenności są zaburzenia i choroby psychiczne (50-60%), szczególnie depresja i stany lękowe. Schorzenie to może być też następstwem zespołu niespokojnych nóg (RLS).
•    hipersomnię – jest to zbyt długi sen (powyżej 9 godzin) lub nadmierna senność, która pojawia się w ciągu dnia mimo przespanej nocy. Hipersomnia to częsty objaw depresji oraz zażywania zbyt dużych dawek leków psychotropowych lub alkoholu.
•    narkolepsję – jest to choroba, na którą składa się kilka objawów: 
o    napady senności (choremu wystarczy zaledwie 5 minut, aby zasnąć w dowolnej sytuacji, nawet takiej, która wymaga utrzymania koncentracji, np. podczas rozmowy);
o    katapleksja – nagły spadek napięcia mięśniowego, skutkiem czego chory bezwładnie osuwa się na ziemię;
o    omamy senne – występowanie bardzo realistycznych wyobrażeń podczas snu;
o    paraliż przysenny – uczucie całkowitego paraliżu ciała z jednoczesnym zachowaniem świadomości, które pojawia się przy zasypianiu lub w trakcie budzenia się.
•    zaburzenia rytmu snu i czuwania – rodzaj dyssomni, który występuje na skutek zaburzeń w funkcjonowaniu wewnętrznego zegara biologicznego. Polega na braku synchronizacji między własnym rytmem snu a wymogami otoczenia. Często powodowana przez zmianę stref czasowych lub pracę zmianową.

Do częściej spotykanych parasomni należą: 

•    
o    lunatyzm – siadanie na łóżku, wstawanie i chodzenie podczas snu bez udziału świadomości
o    upojenie przysenne – uczucie dezorientacji zaraz po wybudzeniu się, któremu towarzyszy bełkotanie, chaotyczne ruchy, chwilowy brak kontaktu z otoczeniem
o    lęki nocne – uczucie silnego strachu przerywające sen, objawiające się krzykiem, płaczem, niekiedy agresją
o    koszmary senne – bardzo realistyczne, wywołujące silny lęk wyobrażenia senne, które śniący pamięta jeszcze długo po wybudzeniu. Ich przyczyną mogą być traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa lub zespół stresu pourazowego.
  
Przyczyny

Zaburzenia snu mogą być objawem innych schorzeń psychicznych i somatycznych, na przykład depresji, uzależnienia od leków i używek, zespołów bólowych, zaburzeń metabolicznych i endokrynologicznych (w tym nadczynności tarczycy). Dlatego też każda osoba mająca problemy ze snem powinna wykonać pakiet ogólnych badań lekarskich, na podstawie których będzie można stwierdzić, czy pojawiające się u niej zaburzenia mają charakter wtórny (będący następstwem innej choroby), czy pierwotny. 

W przypadku pierwotnych zaburzeń snu, najczęstsze przyczyny to: 

•    uwarunkowania genetyczne - pacjent już od dzieciństwa zdradza symptomy zaburzeń snu, jego sen jest płytki, przerywany i krótki. Z wiekiem, ze względu na niehigieniczny tryb życia oraz naturalne mechanizmy starzenia, objawy te przybierają na sile i przyjmują postać przewlekłą;
•    przyczyny psychofizjologiczne – związane z trudną sytuacją życiową, np. rozwodem, śmiercią bliskiej osoby, kłopotami finansowymi i innymi sytuacjami, które wywołują długotrwały stres. Jeśli stan psychiczny chorego długo się nie poprawia, dochodzi do utrwalenia się zaburzeń snu i powstania ich postaci przewlekłej;
•    nieprzestrzeganie zasad higieny snu - nieregularny tryb życia i szkodliwe nawyki mogą doprowadzić do rozwoju przewlekłych problemów ze snem. Szczególnie narażone na ich wystąpienie są osoby, które budzą się i zasypiają o różnych porach, spędzają dużo czasu w łóżku (np. czytają, oglądają telewizję), późno jedzą kolację, dużo czasu spędzają przy sztucznym oświetleniu czy nie prowadzą regularnej aktywności fizycznej.
 

Zapobieganie

Jednym z czynników generujących zaburzenia snu jest niewątpliwie stres. Należy, więc przykładać dużą wagę do stosowania odpowiednich metod radzenia sobie z napięciem. Co więcej powinno się również m. in. prowadzić zdrowy tryb życia, zażywać dużo ruchu, zrezygnować z nałogów. 

•    utrzymuj równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym,
•    wypoczywaj,
•    stosuj odpowiednie metody radzenia sobie ze stresem,
•    odżywiaj się zdrowo,
•    bądź aktywny, ruch to zdrowie!
Stosowanie powyższych zaleceń zredukuje stres, który w zwykle wpływa negatywnie na jakość i długość naszego snu. 
  
Diagnoza i leczenie

Diagnostykę zaburzeń snu należy zacząć od udania się do lekarza rodzinnego, który oceni ogólny stan zdrowia pacjenta i zleci podstawowe badania laboratoryjne. Jeśli specjalista wykluczy chorobę somatyczną, kolejnym krokiem powinna być wizyta w rejonowej Poradni Zdrowia Psychicznego. Tam zostaną przeprowadzone badania mające na celu wykluczenie zaburzeń psychicznych. Dopiero po upewnieniu się, że problemy ze snem nie wynikają ani z choroby somatycznej, ani psychicznej, pacjent może udać się do specjalistycznego ośrodka medycyny snu (lista ośrodków dostępna jest na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem). W takich placówkach wykonuje się bardzo dokładne badania w trakcie snu –  badanie polisomnograficzne, w trakcie którego rejestruje się m.in. czynność bioelektryczną mózgu (EEG), napięcie mięśni, poziom aktywności pacjenta w nocy i w dzień. 
W przypadku stwierdzenia bezsenności wtórnej, zaburzenia snu leczy się poprzez leczenie objawów choroby podstawowej. Na przykład w przypadku depresji będzie to terapia  antydepresantami, w przypadku nadczynności tarczycy terapia lekami tyreostatycznymi. 

Jeżeli u pacjenta stwierdzone zostaną pierwotne zaburzenia snu, najczęściej stosowaną metodą leczenia jest zażywanie leków nasennych połączone z psychoterapią poznawczo-behawioralną. 

  
8 sposobów na to jak zasnąć i spać zdrowo

1.    Staraj się utrzymywać stałe pory zasypiania i wstawania, nawet w wolne od pracy czy zajęć dni (weekendy, urlop). Np. jeśli zawsze zasypiasz o 22:00 a budzisz się o 8:00, rób tak nadal w dni wolne.
2.    Nie oglądaj w łóżku telewizji, nie czytaj książek.
3.    Po czasie ok. 30 minut, jeśli sen nie nadchodzi, wstań z łóżka i wróć do niego kiedy nadejdzie senność.
4.    Staraj się unikać drzemek.
5.    Ćwicz regularnie, ale unikaj ćwiczeń wczesnym wieczorem, jeśli obserwujesz u siebie trudności w zasypianiu.
6.    „Wycisz się” się przed snem np. stosując ćwiczenia relaksacyjne, medytacje.
7.    Ogranicz lub zrezygnuj całkowicie z alkoholu, papierosów, kofeiny i innych substancji mogących zakłócać sen.
8.    Zadbaj o wywietrzenie pomieszczenia, temperaturę ok. 18ºC, ciszę i wygodę.

 

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_snu

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/psychiatria/zaburzenia-snu-rodzaje-przyczyny-leczenie-aa-ZC5D-G54b-2qKu.html

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zaburzenia-snu-jak-leczyc-bezsennosc-narkolepsje-lunatykowanie-i-chrapanie,138,n,192