Izolacja domowa - czas oraz zasady

Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2020-10-23

Izolacja domowa - czas oraz zasady

Osoby zarażone koronawirusem COVID-19 lub mające kontakt z zakażonymi są poddawane kwarantannie bądź izolacji domowej. Kogo dotyczą ograniczenia? Jakie zasady obowiązują osoby poddane izolacji domowej?

Czym różni się izolacja domowa od kwarantanny

Kwarantannie są poddawane osoby mające bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Chodzi o odseparowanie osób, które miały kontakt z patogenem i mogą w ciągu kilku dni być nosicielami wirusa i zakażać innych. Na kwarantannę kierowani są też cudzoziemcy spoza UE.

Izolacja domowa dotyczy osób zakażonych, którym został wykonany test na COVID-19 potwierdzający obecność wirusa w organizmie. Bliscy tych osób (jeśli razem mieszkają) są poddawani kwarantannie.

Zasady izolacji domowej:

1. Ostateczny czas jej trwania będzie zależał od Twojego stanu zdrowia (objawów klinicznych choroby COVID-19) i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu albo w izolatorium.

2. Jeśli zostałeś skierowany do izolacji w warunkach domowych bo rozpoznano u Ciebie zakażenie koronawirusem wywołującego chorobę COVID-19, to w siódmej dobie otrzymasz na swój telefon wiadomość tekstową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w 8-10 dobie. Lekarz zdecyduje o tym, jak długo potrwa Twoja izolacja. Może to załatwić za pomocą teleporady, ale może też zdecydować o konieczności wizyty domowej.

3. Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, koniec izolacji następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych.

4. Jeśli wystąpiły objawy infekcji czas izolacja powinna kończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

5. W szczególnych sytuacjach w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie (jeśli podjęto decyzję o testowaniu) zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych. Dotyczyć to będzie osób, które otrzymały wcześniej pozytywny wynik testu. Wykonanie testu nie jest warunkiem powrotu pracownika medycznego do pracy.

6. W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe) izolacja może zostać przedłużona do 20 dni.

7. Jeśli się gorzej poczujesz, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Jeśli jesteś w izolatorium, masz prawo do:

- wizyty pielęgniarskiej – nie rzadziej niż dwa razy na dobę, w godzinach przedpołudniowych i - popołudniowych; w ramach wizyty jest dokonywana ocena stanu ogólnego i pomiar temperatury ciała osoby izolowanej oraz w razie potrzeby,

- w porozumieniu z lekarzem, zlecenie lub zmiana zleconych przez lekarza leków,

- porady lekarskiej – w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu z izolatorium,

- transportu do szpitala z powodu pogorszenia stanu zdrowia.