Dieta na upał, czyli co jeść przy wysokich temperaturach?

Data utworzenia: 2018-06-21

Dieta na upał, czyli co jeść przy wysokich temperaturach?

Spożywanie niektórych potraw przy 30 stopniowym upale nie tylko męczy organizm, ale może skończyć się kilkoma nadprogramowymi kilogramami. Letnia dieta, zwłaszcza w ekstremalnie ciepłe dni, powinna być lekka i bogata w warzywa i owoce - zalecają doradcy żywieniowi

Wyeliminuj tłuste, ciężkostrawne potrawy i fast-foody!

W pierwszej kolejności powinniśmy zrezygnować ze wszystkich smażonych potraw. Z diety eliminujemy także popularne latem fast foody - kebaby, hamburgery i hot-dogi. To bomby kaloryczne, które będziemy bardzo długo i ciężko trawić. Do diety natomiast możemy wprowadzić produkty zastępcze, np. zamiast smażonego kurczaka - grillowany na grillu elektrycznym bądź specjalnej patelni, zamiast ryb obtoczonych w panierce - ryby gotowane na parze lub gotowane w wodzie, owoce morza

Postaw na warzywa: nadszedł sezon na sałatki!

W upał liczmy także kalorie. Przy tak wysokich temperaturach nasz organizm potrzebuje ich mniej. Jeśli nie możemy się ich doliczyć, zastąpmy tradycyjne dla nas dania tymi, które bazują na warzywach. - Mogą być surowe, gotowane w wodzie, duszone czy nawet podsmażone. Komponujmy z nich sałatki - mówi dietetyczka. Majonezowe tłuste sosy do sałatek zamieńmy np. na sos przygotowany na jogurcie, sos vinegrette czy po prostu kilka kropli oliwy z oliwek lub świeżo wyciskany sok z cytryny. Obecnie mamy sezon na świeże warzywa, warto to wykorzystać.

Nawadniaj organizm - byle odpowiednimi płynami!

Nie zapominajmy także o napojach. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób starszych, dzieci, a także osób cierpiących na szereg chorób np. cukrzycę lub choroby układu krążenia.
Dziennie powinniśmy wypijać min 2-3 litry płynów. Każdy wzrost temperatury naszego ciała o 1 stopień wymaga wypicia min. 500 ml wody. W upał najlepiej pić niedosładzane napoje: wodę mineralną, soki owocowe i warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Świeże soki dostarczą nam niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, które tak łatwo tracimy w czasie upałów.
Nie zawsze jednak to, co "płynne" jest latem zbawienne. - Reklamowane, jako orzeźwiające napoje: słodzone mrożone kawy, ice tea oraz napoje gazowane nie są dobrym pomysłem na upał. Nie dość, że są one wysokokaloryczne, a więc dostarczają organizmowi pustych i obciążających go kalorii, to jeszcze ze względu na wysoką zawartość cukru nie gaszą pragnienia i nie zaspokajają potrzeb organizmu na wodę. W ich miejsce możemy wprowadzić warzywa i owoce zawierające duże ilości wody np. arbuz, melon lub zielony ogórek.

Uwaga także na alkohol. Niestety nie da się uzupełnić płynów piwem. Pamiętajmy, że napoje alkoholowe są nie tylko źródłem kalorii, ale i odwadniają nasz organizm.

Typowo wakacyjne potrawy - uważaj na bomby kaloryczne

Warto uważać na wakacyjne dietetyczne pułapki. Zwłaszcza, że część z nich z pozoru wygląda na wręcz dietetyczne, lekkostrawne. Są to np. wszelkiego rodzaju sałatki oblane gęstymi, ciężkimi sosami, obsypane grzankami, serem. Może są w nich warzywa, ale za sprawą tłustych dodatków mogą one dostarczać od 740 do 1300 kcal. Mnóstwo kalorii przy małej wartości odżywczej mogą kryć także kanapki z białego pieczywa oraz tzw. wrapy.

Zwracajmy uwagę nie tylko na to, co jemy, ale jak często. Jedzmy regularnie i w niewielkich ilościach, nie opychajmy się, unikajmy podjadania w nocy, każdy posiłek uzupełniajmy dużą ilością wody, która wspomoże trawienie, nawet dość ciężkich potraw. Sięgajmy po owoce, idealnie zastąpią nam słodycze. Trzymajmy się z daleka od wszelkich produktów przetworzonych.