Przeziębienie latem

Data utworzenia: 2018-07-04

Przeziębienie latem

Katar, gorączka, kaszel czy dreszcze kojarzą nam się głównie z zimną, nieprzyjemną pogodą jesienną lub zimową. Choć nie zdajemy sobie często z tego sprawy, objawy te są powszechne także podczas pięknej, upalnej pogody.

Również latem jesteśmy narażeni na przeziębienie, które nieleczone może rozwinąć się w grypę. Pogoda nie zawsze jest typowo letnia, często bywają chłodne, mokre wieczory oraz rześkie poranki. Mogą przyczynić się do zachorowań, szczególnie w momencie ochłodzenia organizmu. Poza tym, latem pogoda jest zmienna, szczególnie w górach i nad morzem, jednak my nastawieni na wakacyjny wypoczynek zapominany o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Nie bez znaczenia są gwałtowne zmiany temperatury. Przegrzewamy się  na słońcu, chwilę potem jemy lody bądź pijemy zimny napój prosto z lodówki, następnie decydujemy się na kąpiel w zimnej wodzie. Wszystko to skutkuje osłabieniem odporności organizmu, który zostaje narażony na działanie bakterii i wirusów.

Na infekcje szczególnie podatne są małe dzieci i osoby starsze. O swoje zdrowie powinny także szczególnie dbać osoby zestresowane i przemęczone oraz kobiety w środkowej fazie cyklu miesiączkowego. 

Letnie przeziębienie

Nie jest to typowa grypa, przebiega dużo łagodniej i nie powoduje powikłań w układzie oddechowym. Przeziębienie jest wywoływane wirusami, które zaatakowały nasz osłabiony organizm.

Główne objawy to łamanie w kościach, suchy kaszel, katar i pogarszające się samopoczucie. Zdarza się również gorączka lub stan podgorączkowy, czasami pojawiają się dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunka i nudności. Jeśli takie oznaki zauważamy u siebie lub u najbliższych osób, podejmijmy natychmiastowe leczenie. Zaniedbanie przeziębienia latem prowadzi do zapalenia oskrzeli, ucha, zatok, a nawet do zapalenia płuc.

Leczymy się latem

Przy pierwszych objawach przeziębienia warto zaopatrzyć się w leki, które przyniosą nam szybką ulgę:

•    Na katar stosujmy leki, które ułatwią oddychanie i udrożnią nos. Występują w postaci żelu (polecane dzieciom), aerozolu lub tabletek. Skrócą czas trwania dolegliwości i już po kilku zastosowaniach powinniśmy odczuć poprawę. Możemy również stosować domowe inhalacje z takich ziół jak rumianek czy eukaliptus.
•    W przypadku bólu gardła zażywajmy tabletki do ssania, które mają właściwości odkażające i przeciwzapalne. Róbmy płukanki gardła, w tym celu stosujmy na przykład roztwór nadmanganianu potasu.
•    Kaszel załagodzą syropy lub tabletki. Jednak zanim wybierzemy odpowiedni lek, zdefiniujmy czy kaszel jest mokry czy suchy.
•    Jeśli pojawiła się gorączka, przyjmijmy bezpieczny lek przeciwgorączkowy, który jest dostępny w aptece bez recepty. Warto zaopatrzyć się w preparaty złożone, które nie tylko obniżą gorączkę, ale także będą niwelowały inne objawy przeziębienia.
•    Warto również skorzystać z domowych, wypróbowanych sposobów leczenia przeziębienia. Do herbaty dodajmy miód i sok z malin, co nie tylko rozgrzeje organizm, ale także usunie z niego toksyny. Podczas całej kuracji pijmy dużo płynów – wody, soków i herbaty. Możemy także wykorzystać dobrodziejstwa ziół. Rumianek ma właściwości przeciwalergiczne, tymianek działa antybakteryjnie i wykrztuśne. Mięta pieprzowa powoduje obniżenie gorączki, z kolei napar z lipy załagodzi katar i bóle głowy. Pomocny jest także czarny bez, który powoduje obniżenie gorączki oraz jest szczególnie polecany przy dolegliwościach układu oddechowego.
Kiedy choroba nadal się rozwija, nie widzimy poprawy lub zauważamy coraz gorszą kondycję, bez wahania udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.

Lepiej jednak zapobiegać

Według znanej od wieków zasady zacznijmy działać, zanim będziemy zmuszeni leżeć w łóżku podczas pięknej pogody.
Przede wszystkim odpowiednio się odżywiajmy. Szczególnie latem mamy do wyboru szereg różnych warzyw i owoców, które bogate są w witaminy, wartości odżywcze i energię.

Szczególnie pamiętajmy o dużej dawce witaminy C, która nie tylko zmniejsza objawy przeziębienia, ale skraca czas trwania choroby. Występuje głównie w owocach cytrusowych (pomarańcze, cytryna), w kiwi, ananasach, melonach, truskawkach, a także w kapuście, kalafiorze, cebuli, brokułach i szparagach. Zaleca się przyjmowanie dziennej dawki 0,2 g.

Dbajmy o zdrowy tryb życia. Papierosy i alkohol osłabiają nasz organizm i zwiększą ryzyko zarażenia się.

Dobierajmy strój do panującej pogody, nie za ciepło i nie za lekko – zarówno pierwsze jak i drugie nam szkodzi. Jeśli niebo jest zachmurzone lub wiemy o zbliżającym się deszczu, koniecznie zabierzmy ze sobą parasol. 

Szczególnie uważajmy!

Wiele letnich pokus oraz brak właściwych nawyków może kryć niebezpieczeństwo przeziębienia:

Klimatyzacja – największy nieprzyjaciel osób pracujących w biurze podczas upalnej pogody na zewnątrz. Mimo, iż przynosi komfort pracy, jednocześnie naraża nas na gwałtowne zmiany temperatury, których efektem jest przeziębienie, ból gardła i nieustanna chrypka. Dlatego zawsze optujmy za jak najniższą różnicą temperatur, a zwolennikom klimatyzacji tłumaczmy, jakie konsekwencje niesie za sobą niska temperatura w pokoju w porównaniu do upału na zewnątrz. Nie przesadzajmy również z klimatyzacją w samochodzie lub mieszkaniu.

Zimne lody i napoje – przy przegrzanym organizmie spożyte szybko mogą spowodować ból gardła i problemy z przełykaniem. Dlatego zawsze stosujmy zasadę wolnego przystosowywania gardła do niższej temperatury lub poczekajmy, aż napój trochę się ociepli.

Kąpiele w zimnej wodzie – wygrzewając się na plaży często bez zastanowienia wchodzimy do lodowatej wody, która szczególnie nad Bałtykiem nie sięga więcej niż 15 stopni Celsjusza. Po pierwsze jest to szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ może wywołać wstrząs termiczny. Po drugie nie tylko osłabia nasz organizm, ale prowadzi do zapalenia pęcherza moczowego. Dlatego też spokojnie przyzwyczajajmy organizm do niższej temperatury, unikajmy długich kąpieli, a po wyjściu z wody zmieńmy kostium na suchy.

Siadanie na zimnej powierzchni – latem widzimy wiele osób siadających na zimnych kamieniach, mokrej trawie lub chłodnej posadzce. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale takie siedzenie działa niekorzystnie szczególnie na układ moczowy i może prowadzić do zapaleń pęcherza oraz do częstego oddawania moczu.

Myjmy ręce, tak często jak to tylko możliwe – niektóre badania wykazują, że obniża to ryzyko infekcji oddechowych. Starajmy się także unikać dotykania twarzy rękoma. Ten powszechny nawyk powoduje, że wirusy i bakterie, które są na naszych rękach są przenoszone w pobliże nosa i ust, skąd bardzo łatwo mogą dostać się do naszego organizmu.

Często wietrzmy mieszkanie – dzięki temu rozrzedzimy zarazki obecne w powietrzu i zmniejszymy obrzęk błon śluzowych. Temperatura nie powinna przekraczać 22stopni Celsjusza w salonie i 18stopni Celsjusza w sypialnii.

Nie dajmy się przeziębieniu!
Przeziębienie może nas „złapać” zawsze i wszędzie, także podczas pięknej, upalnej pogody. Z dobrodziejstw lata trzeba korzystać, dlatego nie dajmy się przeziębieniu i mając na uwadze powyższe porady odpoczywajmy zdrowi i szczęśliwi.