Jak postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję

Data utworzenia: 2018-08-01

Jak postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję

Wbrew pozorom żmija jest płochliwa, boi się ludzi i czym prędzej chowa się w pobliskiej norze lub stercie kamieni. Gdy czuje się zagrożona, zwija swoje ciało w spiralę, unosi głowę i syczy, by odstraszyć potencjalnego napastnika. Gdy to zawiedzie, przystępuje do ataku. Szybko i zwinnie kąsa wyrzucając głowę - zazwyczaj do wysokości kostki człowieka. 

Pierwszym objawem ukąszenia są dwa maleńkie punkciki, ślady po kłach jadowych. Następnie powstaje opuchlizna, której towarzyszy silny ból i obrzęk węzłów chłonnych. Do objawów ogólnych po ukąszeniu żmii zaliczyć można nudności, pobudzenie, ból głowy, a także biegunkę, obrzęk języka i warg, wymioty, omdlenie. W skrajnych przypadkach wystąpić może niewydolność nerek i układu oddechowego, nekrozy tkanek oraz zaburzenia krzepliwości krwi.

Jad żmii przeważnie nie jest dla człowieka śmiertelny. Dawka produkowana jednorazowo uśmierca małe zwierzęta (np. myszy). Do śmierci człowieka dochodzi bardzo rzadko, na przykład, gdy dana osoba ma uczulenie na jad lub gdy żmija ukąsi w okolice głowy lub klatki piersiowej.

PIERWSZA POMOC PO UKĄSZENIU ŻMII ZYGZAKOWATEJ:

  • Oddal się z miejsca zdarzenia, by uniknąć kolejnego ataku.
  • Dokładnie obejrzyj miejsce ukąszenia, by sprawdzić, czy jest to ukąszenie suche (bez wstrzyknięcia jadu).
  • Gdy stwierdzisz, że jad został wstrzyknięty zachowaj względny spokój - strach i panika powoduje wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie.
  • Postaraj się unieruchomić ukąszoną kończynę, by spowolnić rozprzestrzenianie się trucizny.
  • Nie uciskaj miejsca ukąszenia, nie zakładaj opasek uciskowych, nie wyciskaj i nie wysysaj jadu.

Staraj się jak najszybciej dotrzeć do lekarza, który zdecyduje, czy konieczne jest podanie surowicy, a może zwykła obserwacja.