Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Czym złagodzić skutki opalania?

Data utworzenia: 2019-07-02

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Czym złagodzić skutki opalania?

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne są alternatywą dla specjalnych kremów czy maści regenerujących skórę. Dzięki nim nie tylko szybko ukoisz podrażnioną słońcem skórę, lecz także przyśpieszysz proces gojenia. 

Naturalne preparaty wyleczą stan zapalny związany z poparzeniem równie szybko, jak apteczne specyfiki. Wypróbuj domowe metody łagodzenia poparzeń słonecznych.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne są alternatywą dla kremów czy maści regenerujących skórę, które są dostępne w aptekach i drogeriach.

Niestety nie ma sposobu na to, aby  oparzenia słonecznezlikwidować w ciągu jednego dnia, jednak proces ten można znacznie przyspieszyć. Dzięki składnikom zawartym w wyciągu z ogórka, maślance czy świeżych ziemniakach złagodzisz ból i uczucie pieczenia towarzyszące oparzeniom słonecznym.

Oparzenia słoneczne

Jeśli na skórę nie został nałożony krem z filtrem lub zbyt długo miała ona kontakt ze słońcem, jest czerwona, spuchnięta i boli tak bardzo, że nie można jej dotknąć.

Poparzenie słoneczne spowodowane jest przede wszystkim promieniowaniem UVB - o średniej długości fali, ma bardzo silne właściwości rumieniotwórcze, wzmaga syntezę barwnika skóry i jest odpowiedzialne za oparzenia skóry.

Promieniowanie UVA - jest promieniowaniem o najdłuższej fali, jest mniej rumieniogenne, ale za to bardziej barwnikotwórcze od UVB.

Warto wiedzieć, że promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu - pobudza wydzielanie wielu hormonów.

Dzięki niemu organizm wytwarza  witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Jednak jego nadmiar może zaszkodzić, czego skutkiem są oparzenia słoneczne.

Warto wiedzieć

Preparaty z apteki na oparzenia słoneczne

Przy oparzeniach słonecznych można także sięgnąć po preparaty z apteki. Należy szukać tych zawierających składniki, które koją oparzenia słoneczne, takie jak, m.in. D-panthenol, alantoina, witaminy A, E, F, masła Shea, aminokwasy, aloes .

Warto także zwrócić uwagę, jaką formułę ma produkt. Gdy skóra piecze, najlepiej sprawdza się żele, pianki, lekkie balsamy i spraye. Lepiej unikać gęstych maści czy kremów, które trudno wsmarować w skórę.

- chłodny prysznic

Weź prysznic. Zimna woda obniża temperaturę zakończeń nerwowych skóry, dzięki czemu działa przeciwbólowo. Jednak poparzona skóra jest bardzo rozpalona, więc kontakt z lodowatą wodą mógłby doprowadzić do szoku termicznego.

Dlatego woda, którą opłukujemy poparzoną skórę, początkowo powinna być letnia. Dopiero po paru minutach możesz stopniowo obniżać jej temperaturę, tak aby była chłodna, ale nie bardzo zimna. Aby prysznic przyniósł ulgę poparzonej skórze, powinien trwać 10-15 minut.

- miód

Oparzonej skóry nie należy smarować ciężkimi i tłustymi preparatami. Jednak wyjątkiem od tej reguły jest miód ze względu na przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości, które mogą przyspieszać gojenie.

 

Wszystko dzięki zawartości bakteriostatycznych i bakteriobójczych substancji, takich jak: inhibina, lizozym, olejki (tymol, cyneol) i rutyna. Aby się przekonać o leczniczych właściwościach miodu, wystarczy przyłożyć do podrażnionej słońcem skóry okład z gazy pokrytej niewielką ilością tej słodkiej substancji.

 

- kefir, maślanka

Kefir, maślanka czy zsiadłe mleko, m.in. dzięki zawartości białka i witamin: A, D i E, zregenerują zniszczony słońcem naskórek. Wystarczy na zaczerwienioną skórę nałożyć okłady z gazy nasączonej kefirem lub zsiadłym mlekiem. Do złagodzenia oparzeń słonecznych nie używaj słodkiej maślanki lub jogurtu, ponieważ cukier może tylko zaostrzyć stan zapalny skóry.

 

- białko jajek

Surowe białko jaja kurzego zawiera cystatynę, która hamuje stany zapalne, i enzym zwany lizozymem, który posiada właściwości bakteriobójcze i antywirusowe.

W związku z tym obie substancje mają działanie podobne do działania antybiotyku i przyśpieszają proces gojenia się ran. Wysmaruj gazę surowym, schłodzonym kurzym białkiem, a następnie przyłóż do oparzonej skóry.

 

Zdejmij okład po 15 minutach. Możesz także ubić białko i powstałą pianę nałożyć na podrażniony naskórek.

 

Ważne! Lizozym traci swoje właściwości jeżeli w białku znajduje się odrobina żółtka.

 

- puree ziemniaczane

Sok ze świeżych ziemniaków zawiera substancję o działaniu zbliżonym do atropiny, dzięki czemu błyskawicznie łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Ponadto krochmal zawarty w tych warzywach chroni skórę przed podrażnieniami.

 

W celu złagodzenia oparzeń słonecznych możesz użyć ziemniaków w postaci plasterków, zmielonych na puree lub, jak Japończycy, wykorzystać skórki z ziemniaków.

 

Papkę lub plasterki ziemniaka przyłóż do oparzonej skóry i przykryj gazą. Zdejmij okład po ok. 30 minutach. Alternatywą dla surowych ziemniaków jest mąka ziemniaczana zmieszana z wodą.

 

- ogórek

Ogórek jest bogaty w antyoksydanty i witaminę C, dzięki czemu znakomicie chroni i odżywia skórę. Wystarczy przyłożyć plasterki do zmienionych chorobowo miejsc i pozostawić na 30 minut. Delikatny sok z ogórka sprawdzi się szczególnie na oparzonej skórze twarzy.

 

- kąpiel z mąki owsianej

Aby złagodzić oparzenia słoneczne, weź kąpiel z mąki owsianej. Zawiera ona beta-glukan – związek chemiczny, który poprawia funkcje ochronne skóry i zapobiega utracie wody z jej głębszych warstw. Wystarczy do wanny letniej wody wsypać kilka łyżek mąki.

- ocet

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, który działa podobnie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dzięki temu stosowanie okładów z roztworu octu szybko przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Ponadto pozwala odzyskać prawidłowy odczyn pH skóry. Aby się o tym przekonać, wystarczy na podrażnioną skórę przyłożyć okłady z gazy nasączonej 2-3 łyżkami octu. Pozostaw je na 15 minut.

 

- aloes

Sok z liści aloesu zawiera enzymy przyśpieszające regenerację naskórka, saponiny o działaniu ściągającym i myjącym oraz aloektynę, która działa przeciwzapalnie. Ponadto aloes aktywizuje fibroblasty (komórki tkanki łącznej), które są odpowiedzialne za gojenie się skóry. By złagodzić poparzenia słoneczne, wystarczy nasączyć gazę schłodzonym sokiem z aloesu i przyłożyć do skóry na 15 minut.

 

- kurkuma

Hindusi posypują kurkumą plastry opatrunkowe, aby przyśpieszyć proces gojenia się skóry. Wierzą bowiem, że kurkuma, a konkretnie zawarta w niej kurkumina, zabija białka, które sprzyjają rozwojowi anormalnego zapalenia skóry i organizmu.

 

- olejek z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej zawiera 30 różnych substancji, m.in. mentol, menton, tymol, limonen i różne rodzaje garbników i flawonoidów. Dzięki temu posiada właściwości przeciwzapalne i przyspiesza proces gojenia się skóry. Wymieszaj 2 krople olejku miętowego w 100 ml letniej wody. Następnie schłodzonym preparatem nasącz gazę i przyłóż do oparzonej skóry.