CenterMed liderem w wystawianiu e-recept w Małopolsce

Data utworzenia: 2019-08-08

CenterMed liderem w wystawianiu e-recept w Małopolsce

CentrMed liderem pod względem liczby wystawionych elektronicznych recept w województwie małopolskim! Od stycznia nasi lekarze „wypisali” pacjentom blisko 79 tysięcy takich recept!  W woj. małopolskim jest 475 podmiotów, które posiadają certyfikaty uprawniające do wystawiania e-recept.
 

E-recepta – jak to działa?

Lekarz przepisuje lekarstwa, wprowadzając informacje do systemu. Pacjent otrzymuje e-mailem lub/i SMS-em 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje w aptece. Na tej podstawie farmaceuta wydaje leki. Aby otrzymywać e-recepty SMS-em lub/i e-mailem, konieczne jest aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta przy pomocy profilu zaufanego. Profil można założyć w siedzibie NFZ lub korzystając z bankowości internetowej. Aby aktywować IKP wystarczy też wejść na stronę pacjent.gov.pl

E-rozwiązanie z korzyścią dla pacjentów i lekarzy

Na wprowadzenie nowego systemu lekarze mają czas do końca roku. Ministerstwo Zdrowia planuje, że elektroniczne recepty powinny być wystawiane już w każdym gabinecie medycznym od 1 stycznia 2020 r. Z kolei znowelizowana w kwietniu tego roku ustawa umożliwia też wystawienia e-recepty bez konieczności badania. To ułatwia obsługę pacjentów przewlekle chorych, którzy nie muszą chodzić do lekarza tylko po wypisanie kolejnej recepty. Wystarczy, że informacja o ich chorobie pojawi się w systemie. Nowe rozwiązanie znacznie przyspiesza też obsługę pacjentów w aptece.

Recepta „bez papierka” coraz bardziej popularna

Do końca czerwca ponad 6 000 lekarzy z ponad 1 100 placówek leczniczych w Polsce wystawiło blisko 2 mln 400 tys. e-recept. E-recepty otrzymało ponad 480 tys. pacjentów.

Także mieszkańcy woj. małopolskiego coraz częściej sięgają po cyfrowe rozwiązania wprowadzane w ramach elektronicznej platformy e-zdrowie. Od początku wystawiania e-recept w sumie w regionie wystawiono prawie 203 tysiące e-recept (202 893). 
Do końca lipca w sumie w województwie małopolskim e-recepty wystawiło 638 lekarzy. Od początku działania tej e-usługi elektroniczne recepty otrzymało w regionie ponad 40 tysięcy pacjentów (40 100).

Jak wskazują dane ogólnopolskie najwięcej – aż 69 proc. – e-recept wystawili lekarze w grupie wiekowej 41+. Na drugim miejscu pod względem liczebności wystawionych e-recept są lekarze seniorzy, czyli w wieku 61-70 lat. Wystawili oni 13 proc. wszystkich recept elektronicznych. Najstarszy w Polsce lekarz, który wystawił wirtualną receptę ma 88 lat.

Wiek nie jest barierą także wśród pacjentów - bardzo przychylne temu rozwiązaniu są osoby starsze. Najwięcej e-recept wystawiono pacjentom po 71 roku życia – aż 453 tys. (ok. 1/5 wszystkich wystawionych). Drugą grupę wiekową stanowią pacjenci  w przedziale 61-70 lat (381 tys.), a trzecią 41-60 lat (369 tys.).

Wzrasta też częstotliwość  wystawiania e-recept  w Polsce z 2,6 tys. dziennie w styczniu do ponad 50 tys. na początku lipca. Liczby te stale rosną.

E-recepta jest zawsze czytelna i poprawna, nie wymaga pieczątek ani podpisów. Takiej recepty nie można zniszczyć ani zgubić. Zawsze też pacjent może sprawdzić swoją e-receptę korzystając z Internetowego Konta Pacjenta.