Widoczna wada wzroku. Co warto wiedzieć na temat zeza?
Kategoria: Zdrowie | Data utworzenia: 2021-07-29

Zez jest chorobą objawiającą się nieprawidłowym ustawieniem gałek ocznych, przez co wpływa na powstawanie zaburzeń widzenia.
Mózg pacjenta z tym schorzeniem wzroku, nieustannie narażony jest na przetwarzaniedwóch obrazów jednocześnie, gdyż gałki oczne ustawione są pod różnym kątem. W takiej sytuacji pacjent może być narażony na występowanie podwójnego widzenia lub odbierania
obrazu jedynie z prawidłowo ustawionego oka. Wyciszanie obrazu napływającego z nieprawidłowo ustawionej gałki ocznej najczęściej występuje u dzieci i z czasem może mieć konsekwencje w postaci niedowidzenia. Różnica w ustawieniu gałek ocznych może być stała lub ulegać zmianom.
Rodzaje zeza:
Schorzenie to występuje pod kilkoma postaciami. Klasyfikacja opiera się głównie nakierunku i kącie odchylenia nieprawidłowo ustawionej gałki ocznej, ale także długości okresu występowania. Wyróżniamy:
? zeza zbieżnego - oko kieruje się w stronę środkowej osi twarzy
? zeza rozbieżnego - oko odchyla się w stronę skroni
? zeza ku górze lub ku dołowi
Zez może obejmować tylko jedną gałkę oczną, wtedy klasyfikowany jest jako jednostronny. Może również dotyczyć obu gałek ocznych, jako zez naprzemienny. Zez towarzyszący objawia się niezmiennym kątem ustawienia oka chorego względem oka ustawionego prawidłowo. Zez porażenny występuje na skutek porażenia nerwu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie mięśni poruszających gałką oczną.
W klasyfikacji zeza występuje także zez ukryty, który w przeciwieństwie do poprzednich odmian schorzenia, jest niewidoczny. Jego występowanie może także przebiegać bezobjawowo. Zez ukryty może zostać zauważony pod wpływem urazu lub osłabienia organizmu.
Przyczyny występowania zeza:
? przyczyny genetyczne - schorzenie może być wrodzone
? wady i choroby wzroku
? przyczyny neurologiczne
? uraz lub wypadek
? uszkodzenie mięśni i nerwów gałek ocznych odpowiedzialnych za ich poruszanie
Diagnostyka i leczenie:
Zez jest chorobą występującą zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W leczeniu zeza bardzoistotna jest jak najwcześniejsza reakcja. Warto poddać diagnostyce dziecko już wtedy, gdy zaniepokoją nas dotychczas niewystępujące zachowania np.: przymykanie oczu czy przybliżanie wzroku do obserwowanego obrazu.
Diagnostyka opiera się na wykonaniu takich badań jak:
? sprawdzanie ostrości wzroku w zależności od odległości
? badanie kąta zeza
? badanie z wykorzystaniem naprzemiennego zakrywania oczu
? badanie z wykorzystaniem synoptoforu
Więcej o diagnostyce: https://centermed.pl/ofertamedyczna-151
Leczenie zeza ukrytego nie jest konieczne, jeżeli pacjentowi nie dokuczają żadne jegoobjawy. Jeśli natomiast pacjent skarży się na nieprzyjemne dolegliwości, pomocne okazuje się zastosowanie okularów pryzmatycznych lub botoksu, który spowoduje rozluźnienie
mięśni okołoruchowych. Leczenie pozostałych rodzajów zeza odbywa operacyjnie. W trakcie zabiegu regulowane jest napięcie mięśni, przez co istnieje możliwość prawidłowego ustawienia gałek ocznych względem siebie.