Trening na świeżym powietrzu - propozycje aktywności

Kategoria:

Trening na świeżym powietrzu - propozycje aktywności

Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni, szczególnie łydek i ud.

Dla kogo trening?

Do wyboru aktywności każdy powinien podejść indywidualnie, z uwzględnieniem swojego stanu zdrowia oraz sprawności. Każdy  jest w stanie dopasować do siebie odpowiednie ćwiczenia, o ile tylko weźmie pod uwagę dolegliwości, czy urazy, które mogą skutkować potrenigowymi komplikacjami. Zawsze gdy mamy wątpliwośći, to warto wcześniej skontaktować się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Jakie aktywnośco wybrać? 

1. Bieganie 

Ludzie są stworzeni do biegania. Wielu ekspertów uważa, że ludzkie ciała w drodze ewolucji ukształtowały się w taki sposób, żebyśmy mogli biegać efektywnie i wytrzymałościowo. Bieganie to najprostsza i najbardziej naturalna forma ruchu dla zdrowia. Daje najlepsze rezultaty i niewiele kosztuje. 

Aby biegać potrzebujemy jedynie wygodnych ubrań oraz porządnów butów. Jest to wyjątkowo ważne, aby zapewnić sobie odpowiednią amortyzację w takcie treningu. 

2. Nordic Walking 

Nordic walking, inaczej chodzenie z kijami, to ogólnodostępna aktywność prozdrowotna, angażująca do 90% mięśni całego ciała. Obecnie tego typu marsze uprawiane są przez miliony ludzi na całym świecie. Sekret polega na umiejętnym odepchnięciu się specjalnymi kijami od podłoża i zaangażowaniu górnych partii mięśniowych przy jednoczesnym odciążeniu stawów skokowych, kolanowych, bioder i kręgosłupa.
Aby uprawiać tę formę ruchu potrzebujemy wygodne buty, strój oraz zestaw kijów, których ceny wachają się w okolicach 50-100 zł.

3. Jazda na rowerze

Rower to nie tylko ekologiczny środek transportu, ale również przyrząd do codziennych treningów, które pozwolą nam nie cieszyć się lepszym zdrowiem. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni, szczególnie łydek i ud.  Dalsze wycieczki rowerowe pozwalają odkrywać nowe zakątki i cieszyć się krajobrazami, co dodatkowo przemawia na korzyść takiej formy treningu. 
Każdego przyszłego amatora bicyklów czekają jednak wydatki, nie tylko na sam rower ale również środki ochrony, takie jak kask czy odblaski. 

O czym pamiętać przed treningiem? 

Przed każdym treningiem należy sprawdzić jakie warunki panują na zewnątrz, co pozwoli na dostosowanie stroju. Jest to ważne, gdyż trening nie jest przyjemny zarówno w sytuacji gdy jest nam za zimno, jak i wtedy, gdy się przegrzewamy. Warto mieć również na uwadze fakt, że zawsze przed rozpoczęciem aktywności fizycznej chłodne dni, powinniśmy odczuwać lekki dyskomfort termiczny. W trakcie treningu nasze ciało się rozgrzewa, przez co możemy z czasem poczuć nadmiar zbędnych ubrań. 

Pamiętajmy równiez aby monitorować jakość powietrza. W sesonie jesienno-zimowym poziom smogu w powietrzu bywa znacznie przekroczony, co negatywnie wpłynie na nasz organizm. 

To o czym warto pamiętać, to bez wątpienia nasze bezpieczeństwo w trakcie treningu. Nie zapominajmy o kasku i ochraniaczach w czasie jazdy na rowerze, oraz odblaskach w czasie każdego rodzaju aktywności.