Laboratorium E-Zdrowia w Tarnowie

Data utworzenia: 2015-06-16

Laboratorium E-Zdrowia w Tarnowie
Najnowsze rozwiązanie e-zdrowia, w tym m.in.: elektroniczna dokumentacja medyczna, telemedycyna i teleopieka oraz aplikacje na smartfony, będą rozwijane, testowane i projektowane w Tarnowie. Naukowcy, studenci, lekarze, personel medyczny już wkrótce będą mogli korzystać z „Laboratorium E-Zdrowia”, które powstanie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.
Umowę o współpracy w tej sprawie podpisała uczelnia ze Stowarzyszeniem Medycyna Polska – Koordynatorem Klastra Medycznego MedCluster, Kamsoft S.A., szpitalem im. E. Szczeklika i CenterMed.
- Dzięki projektowi staniemy się nowoczesnym centrum kształcenia kadr medycznych - podkreśla rektor PWSZ w Tarnowie prof. dr hab. Stanisław Komornicki. - Odchodzimy od ery papieru i ołówka, nasi studenci zdobędą cenne kompetencje - mówi.

W szkole ruszy m.in. wirtualna przychodnia i szpital, zaplecze informatyczne. - To będzie najlepszy poligon doświadczalny - wyjaśnia Andrzej Witek, prezes Centermed i Stowarzyszenia Medycyna Polska tworzącego Klaster Medyczny Medcluster.
Projekt ma otwartą formułę, po krótkim pilotażu do współpracy zaproszone zostaną inne placówki medyczne.
- Tarnów ma szanse znaleźć się w grupie liderów europejskich miast tworzących e-miasta zdrowia. U nas z e-zdrowia będą mogli się szkolić się pracownicy sektora medycznego z Polski w tym w postaci e-learningu - dodaje prezes Klastra Medycznego Medcluster.

Oprogramowanie i wsparcie technologiczne w „Laboratorium E-Zdrowia” zapewni spółka Kamsoft S.A., która od lat tworzy dla szpitali, przychodni, aptek programy informatyczne. W ramach programu OSOZ-u- Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia już teraz pacjenci m.in. rejestrują się przez Internet, mają swoje konto zdrowia gdzie gromadzone są wszystkie dane medyczne w bezpieczny sposób, mogą sprawdzać wyniki badań.
- Tymi doświadczeniami podzielimy się ze studentami. Mam nadzieję, że w Tarnowie powstaną nowe pomysły w ramach e-zdrowia do zastosowania w smartfonach - mówi Zygmunt Kamiński, prezes Kamsoft.

Na szybkie wykorzystanie projektów powstałych w Laboratorium E-Zdrowia liczy tarnowski szpital im. E. Szczeklika. - Wiele elementów e-zdrowia już działa, teraz trzeba wszystko połączyć - podkreśla dyrektor szpitala Marcin Kuta.
Laboratorium E-Zdrowia na tarnowskiej uczelni ma ruszyć już jesienią tego roku, ale przygotowania już się rozpoczęły. Twórcy projektu będą korzystać ze środków własnych oraz starać się o rozwój przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej, która mocna stawia na e-technologie.
Dla mieszkańców pierwsze wymierne korzyści będą dostępne już w jesieni tego roku, bo w ślad za Laboratorium E –Zdrowia planowany jest duży pilotaż z zaangażowaniem mieszkańców. Tarnów ma stać się Health City – czyli Miastem Zdrowia.