Testy płatkowe w CenterMed Warszawa

Data utworzenia: 2015-11-17

Testy płatkowe w CenterMed Warszawa
W przychodni CenterMed przy ul. Waryńskiego 10a w poradni alergologicznej można wykonać testy płatkowe, które są rzadko dostępne w stolicy. Testy wykonuje lek. med.  Ilona Jaworska.
Jest to najbardziej uznana metoda diagnostyki alergii kontaktowej (wyprysku kontaktowego i chorób pokrewnych). Test polega na nałożeniu na skórę (za pomocą specjalnych przylepców) niewielkich ilości substancji testowych (haptenów). Dawka haptenu jest ściśle określona, podobnie jak czas kontaktu ze skórą oraz czas kolejnych odczytów. Jeżeli badana osoba jest uczulona na konkretną substancję, to w miejscu jej podania pojawia się w określonym czasie reakcja skórna (zaczerwienienie, naciek, swędzenie). Na podstawie wyglądu tego odczynu, doświadczony lekarz może wnioskować o obecności uczulenia, jego nasileniu, a także o znaczeniu konkretnej substancji dla choroby pacjenta. Testy płatkowe wykonywane według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Wyprysku Kontaktowego są uznawana za najważniejsze badanie w rozpoznawaniu alergii kontaktowej.

Testy zakładane są w specjalnych komorach diagnostycznych na skórę celem stwierdzenia reakcji  opóźnionych w diagnostyce alergologicznej. Pacjentowi zakłada się specjalne plastry z komorami na substancje testowe.

Test płatkowy typowo wymaga 4 wizyt w ciągu 5 dni, jednak w indywidualnych przypadkach niezbędne mogą się okazać dodatkowe wizyty – np. po 7 i 14 dniach. W typowym cyklu badania testy są zakładane na plecy w poniedziałek, w środę następuje ich zdjęcie i pierwszy odczyt, a ostateczne odczyty odbywają się w czwartek i piątek.

Więcej informacji można uzyskać w przychodni:
CenterMed Warszawa, ul. Waryńskiego 10a
lub dzwoniąc na infolinię 801 404 402.