Podbity Rekord Zdrowia. Finał wielkiej akcji profilaktycznej CenterMed

Data utworzenia: 2015-11-23

Podbity Rekord Zdrowia. Finał wielkiej akcji profilaktycznej CenterMed

Ponad tysiąc bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi, ciśnienia, pomiarów tkanki tłuszczowej i porad zdrowotnych - takie są efekty akcji "Razem bijemy Rekord Zdrowia. Mniej cukru - poczuj smak", która zakończyła się w Tarnowie i Nowym Sączu. Wszystkie osoby, które skorzystały z badań, były częstowano jabłkami, rozdano ich ponad 300 kilogramów. Uczestniczy akcji otrzymywali także "zdrowe" kalendarzyki na 2016 r.

Akcja trwała przez prawie dwa tygodnie, odbywała się podczas imprez sportowych, Biegu Sokoła i meczu siatkarek oraz w centrach handlowych.

Organizatorami projektu, przeprowadzonego w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, były CenterMed, Stowarzyszenie Medycyna Polska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i CH MAX. Badania pomiaru cukru i ciśnienia wykonywały pielęgniarki CenterMed oraz studenci Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ w Tarnowie. Celem projektu było zachęcenie mieszkańców Małopolski do regularnych badań profilaktycznych, ograniczenia spożywania cukru i aktywnego trybu życia. Podczas całej akcji prowadzone były zapisy do Tarnowskiego Koła Diabetyków "Słodki Punkt", odbyły się także bezpłatne warsztaty edukacyjne dla chorych na cukrzycę. W ramach badań u kilku osób stwierdzono bardzo wysoki poziom cukru, wskazujący na cukrzycę, u kilku innych wykryto stan przedcukrzycowy.

- Takie akcje są potrzebne. Cukrzyca to choroba podstępna, często wcześniej nie dająca objawów. Dlatego warto regularnie sprawdzać poziomu cukru, osoby z grupy ryzyka wystąpienia cukrzycy powinny badać się co roku. Im wcześniej wykryjemy cukrzycę tym leczenie jest skuteczniejsze - podkreśla lekarz diabetolog Renata Burnagiel z CenterMed.

"Razem bijemy Rekord Zdrowia. Mniej cukru - poczuj smak" to druga edycja akcji - przed rokiem wykonano blisko 1000 badań.

Ambasadorką akcji była Barbara Prymakowska - tarnowianka, nazywana "Najszybszą babcią świata", która zwyciężyła w kilkudziesięciu maratonach, biegach długodystansowych na całym świecie.

Cukrzyca to choroba przewlekła, często prowadzi do groźnych powikłań m.in. zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, ślepoty i owrzodzenia, a w efekcie do amputacji stopy. Co dziesięć sekund nowa osoba dowiaduje się, że ma cukrzycę, a co o osiem sekund na świecie na cukrzycę umiera jedna osoba. W Polsce jest już ok. 2,5 miliona cukrzyków i liczba chorych rośnie co roku.