16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia!

Data utworzenia: 2017-11-16

16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia!

Stany Zjednoczone już ponad trzydzieści lat temu zapoczątkowały tradycję, aby trzeci czwartek listopada był dniem, w którym znaczną uwagę poświęcamy na promocję pomysłu rzucenia zgubnego nałogu jakim jest palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych.

Śmiertelne żniwa jakie co roku zbierają nowotwory wywołane bezpośrednio paleniem (w tym paleniem biernym, czyli wdychaniem dymu wydychanego przez palaczy w najbliższym otoczeniu) podobnie jak na całym świecie, również i w Polsce nie mogą zostać nie zauważone. 

Co roku tysiące kobiet i dziesiątki tysięcy mężczyzn w naszym kraju umiera w wyniku nowotworów powstałych na wskutek palenia, niestety problem dotyczy również dzieci palących biernie. Warto pamiętać, że zgubne skutki regularnego palenia zwykle są przesunięte w czasie. Czasami słyszmy argumenty z cyklu „moja babcia pali całe życie, a skończyła niedawno 80 lat i cały czas ma się dobrze”, mimo wszystko trzeba mieć na uwadze fakt, iż palenie jest czynnikiem, który ekstremalnie zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu. Po co więc ryzykować? 

Z rzuceniem palenia nie warto czekać na Nowy Rok, tak naprawdę im wcześniej rzucimy palenie, tym lepiej dla naszego zdrowia – liczy się każdy dzień. Zachęcamy do tego już dziś.