Pierwsza w Tarnowie e - Recepta zrealizowana

Data utworzenia: 2018-12-11

Pierwsza w Tarnowie e - Recepta zrealizowana

23 listopada w jednej z Tarnowskich aptek  Prezes Grupy CenterMed Andrzej Witek zrealizował  e-Receptę. Nie tylko pierwszą w Tarnowie, ale jedną z pierwszych w Małopolsce. Czy można się spodziewać rewolucji w sposobie wystawiania i odbierania recept? Bez wątpienia tak, o czym decyduje fakt, że cyfrowa recepta ułatwia i przyśpiesza w zdecydowanym stopniu całą procedurę. Jak to działa? 

Lekarz wystawia e- receptę oraz cyfrowo ją podpisuje. Recepta zostaje automatycznie wprowadzona do ogólnopolskiego informatycznego systemu i przesłana do centralnego systemu Ministerstwa Zdrowia. Pacjent otrzymuje wydruk z kodem kreskowym ( dla pacjentów nie przygotowanych do odbioru e-recept ) lub e-receptę drogą elektroniczną, jako e-mail  albo SMS z 4-cyfrowym kodem. To co głównie stanowi o nowoczesności rozwiązania, to fakt, że recepta jest dostępna w wersji mobilnej za pośrednictwem maila lub SMS. 

Pacjentowi który założył i posiada Internetowe Konto Pacjenta, wydruk recepty nie będzie potrzebny. W aptece wystarczy okazać wiadomość abyśmy po chwili mogli się cieszyć jej realizacją. 

Na jakie korzyści mogą liczyć pacjenci? Na pewno nie będą już musieli wytężać swojego wzroku, żeby przeczytać niewyraźnie napisaną klasyczną receptę. Podobnie jak pracownicy aptek, którzy czasem z powodu nieczytelnego pisma nie są w stanie zrealizować recepty, a co za tym idzie trzeba ponownie udać się do lekarza. E-recepta eliminuje tez możliwość wydania złego leku czy rekomendacji co do dawkowania. 

Pacjent nie jest jednak jedynym beneficjentem tego systemu. Pracownicy opieki zdrowotnej na pewno szybko docenią oszczędność pieniędzy oraz czasu, który lekarz może poświecić innym pacjentom. Poprawienie czytelności, wiarygodności oraz uproszczenie sposobu realizacji recepty to z kolei to, co powinni docenić farmaceuci. Obieg leków będzie lepiej kontrolowany, tak więc rozwiązanie to wpłynie na cały system.