Rusza punkt wymazowy COVID-19 w CenterMed w Tarnowie

Data utworzenia: 2020-11-27

Rusza punkt wymazowy COVID-19 w CenterMed w Tarnowie

Punkt pobrań materiału biologicznego w kierunku Sars-CoV-2, zostanie uruchomiony w Tarnowie i będzie działał od 30.11.2020 przy ul. Pułaskiego 92 (CenterMed Pułaskiego). Punkt będzie czynny w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 14:00.

Rejestracja realizowana będzie na bieżąco w godzinach pracy punktu. Wszelkie informacje pod numerem infolinii: 801 404 402 lub 14 623 05 90. Wykonywane badania są komercyjne.

W punkcie wymazowym będą wykonywane testy: antygenowy oraz RT-PCR

1.SARS-CoV-2 Antygenowy - to szybki przesiewowy test, wykrywa specyficzne dla wirusa białka, które powstają w trakcie jego replikacji.

Badanie wykonywane jest w oparciu o wymaz, pobrany od pacjenta z nosogardzieli. Po pobraniu wymazu, próbkę materiału nanosi się do otworu na płytce testowej i po określonym czasie dokonuje odczytu. Czas oczekiwania na wynik dostępny jest już w ciągu 15-20 minut.

Test może być wykonywany u osób z objawami sugerującymi możliwość zakażenie SARS-CoV-2,  test najlepiej wykonywać  w 5-7 dnu od pojawienia się objawów wskazujących na COVID-19, ponieważ dochodzi wówczas do intensywnego namnażania się (czyli replikacji) wirusa oraz u osób podejrzewających możliwość zakażenia ze względu na kontakt z potwierdzonym przypadkiem COVID-19 lub pobyt w miejscach o wysokim ryzyku zakażenia.

Ogromną zaletą testów antygenowych jest szybki czas ich realizacji, (ok. 15-20 minut). Badanie antygenowe w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 pozwala na szybką identyfikację osób zakażonych w krótkim czasie.

Test jest dopuszczony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w diagnostyce koronawirusa.  

2.SARS-CoV-2  RT-PCR (badanie genetyczne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2) wykonywane jest zastosowaniem metody real time PCR. Materiałem wyjściowym do badania jest wymaz z gardła lub nosogardzieli z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa (RNA SARS-CoV-2).

Największą czułość badania w kierunku SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR uzyskuje się dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7-9 dni od potencjalnego zakażenia. 

Materiał do badania SARS CoV-2 pobierany jest w dróg oddechowych pacjenta. Czas oczekiwania na wynik dostępny jest już w ciągu 24 h.

Przygotowanie pacjenta do badania:

1. Wymaz powinien być pobrany rano, na czczo, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
2. Przed pobraniem materiału nie należy: myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
3. Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli)
4. Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
5. Przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Cennik:

Test antygenowy – wymaz z nosogardzieli
Koronawirus SARS-CoV-2 test antygenowy - cena: 90,00 zł brutto

RT-PCR badanie  genetyczne -  wymaz z nosogardzieli
SARS-CoV-2 (COVID-19) met. Real Time RT-PCR - cena: 390,00 zł brutto

 

Ponadto informujemy, że w ofercie wszystkich placówek CenterMed w Małopolsce są badania serologiczne (badanie krwi żylnej na obecność przeciwciał). Wykonywane są w każdym punkcie pobrań w CenterMed. Godziny pracy punktów pobrań dostępne są na stronie www.centermed.pl bezpośrednio w zakładce wybranej placówki. 

3.Badania serologiczne:
a) Koronawirus SARS-CoV-2 przeciwciała IGG i IGM - cena: 200,00 zł brutto
b) Koronawirus SARS-CoV-2 przeciwciała IGG - cena: 133,00 zł brutto
c) Koronawirus SARS-CoV-2 przeciwciała IGM - cena: 133,00 zł brutto
d) Koronawirus SARS-CoV-2 przeciwciała IGG ilościowo - cena: 105,00 zł brutto