Nowe ośrodki wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w Łodzi oraz Opatowie

Data utworzenia: 2020-12-11

Nowe ośrodki wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w Łodzi oraz Opatowie

Problemy psychiczne dzieci i nastolatków to palący problem, który nasilił się jeszcze mocniej w trakcie trwającej pandemii koronawirusa. Reforma służby zdrowia była więc niezbędna i doprowadziła do opracowania nowego modelu wsparcia psychologicznego. Na kanwie tych pozytywnych zmian Grupa CenterMed uruchamia dwa nowe ośrodki opieki psychologiczno psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w województwie świętokrzyskim. 15 stycznia 2020 zostanie uruchomiony nowy zespół terapeutyczny w Opatowie, drugi ruszy 1 stycznia 2021 w Łodzie przy ul. Srebrnej. 
 

Ośrodki, podobnie jak te już istniejący w Kielcach oraz Powiecie Kieleckim, są nową marką Grupy CenterMed które noszą nazwę „Bliżej”. Ich celem jest wsparcie psychologiczne dla dzieci we własnym środowisku, jak najbliższej swojego miejsca zamieszkania co pomoże uchronić dzieci zmagające się z problemami natury psychologicznej przed trafianiem do szpitali psychiatrycznych.

– Dostrzegamy rosnące problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zwłaszcza w tym wyjątkowo trudnym czasie pandemii. Cieszymy się, że  dzięki kontraktom z Narodowym Funduszem Zdrowia możemy dołożyć cegiełkę do pozytywnych zmian w ochronie zdrowia psychicznego najmłodszych.  Pomoc w centrach jest bezpłatna, niepotrzebne jest skierowanie. Od stycznia rozszerzamy działalność o województwo łódzkie – mówi Bartłomiej Ostręga, prezes CenterMed Kielce oraz koordynator ośrodków. 

W nowo powstałych poradniach najmłodsi pacjenci otrzymają opiekę wykwalifikowanej kadry: psychologa, terapeuty środowiskowego oraz psychoterapeutów.  Trafią tutaj dzieci, które borykają się z różnymi zaburzeniami zarówno zachowania, jak i emocjonalnymi, ale nie wymagają interwencji psychiatry. Otrzymają one pomoc ekspercką bez skierowania, blisko miejsca zamieszkania, co w założeniu zmniejszy zdecydowanie stres oraz sprawi, że opieka będzie się odbywać w bardziej znanym dziecku środowisku. Dzięki temu rozwiązaniu zostanie też usprawniony kontakt z opiekunem oraz szkołą dziecka, co przełoży się na korzystne efekty również poza murami samej poradni.

Z konsultacji, diagnostyki oraz terapii indywidualnej i grupowej będą mogły skorzystać osoby uczące się do 21 roku życia oraz ich rodzice i opiekunowie prawni.